Szakácskönyv/Mit-mihez/F/Fahéj
Cinnamomum verum| Cinnamomum zeylanicum| Cinnamomum cassia fajok
- Drog Cinnamomi cortex,
- Más neve(i): -
Három fajtáját ismerjük:
- ceyloni,
- kínai és
- malabári fahéj.
- Vágott darabokban vagy őrölve forgalmazzák. Illóolajat, csersavat, nyálkát, gyantát, cukrot, keményítőt és fahéjaldehidet tartalmaz. Őrletlen állapotban kinézetük is könnyen megkülönböztethető: a ceyloni fahéj vékonyabb (papírszerű), a kínai 1 mm-nél vastagabb és fás.
- Gyógyhatása(i): A gyógyászatban emésztésserkentő, étvágyjavító, gyomorerősítő hatása miatt használják. A fahéj serkenti az emésztést, és hurutok ellen is kiváló, legalábbis a régi korok orvosai szerint. Talán ezért szerepelt régen a nehezen emészthető ételek sora végén az illatozó fahéjas sütemény.
- A darabos fahéjat befőttek, kompótok, gyümölcslevesek, mártások, sütemények, fagylaltok, parfék, forralt bor és egyéb italok készítéséhez,
- Őrölt állapotban mézeskalács, almás lepény, rétes, piskótatésztákat, zsírban sült fánk, rizsételek, gyümölcslevesek, tejes ételek, és tojásételek készítéséhez használjuk.
- Ellenjavallat: A fahéj bizonyos összetevői nagy mennyiségben mérgezőek, ugyanis az őrölt fahéjban található olajok (eugenol, kumarin) irritálhatják a száj, a gyomor és a belek nyálkahártyáját vagy vérzékenységet okozhatnak. Így tehát a fahéj gyógyászati alkalmazása csak olyan speciális készítményekben engedélyezett, amelyekből ezeket az összetevőket már kivonták.
Tárolása
- A fahéjat őrölt és egész állapotában is fénytől, idegen szagoktól védett, száraz, sötét helyen, jól zárható edényben kell tárolni.
- Magyar Wikipédia: Fahéj
|
|