Szakácskönyv/Mit-mihez/C/Csicseriborsó

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 3912 bájt

Szakácskönyv

Csicseriborsó


(Cicer arietinum, Syn: )
Más neve(i): 'bagolyborsó'
Európában őshonos.
A csicseriborsó, vagy más néven bagolyborsó, egynyári növény, a görögök és a rómaiak már az ókorban ismerték és kedvelték. A terméshüvelyekben 1-3 mag található, melyek gömbölyűek, sárgás színűek.
Jelentős fehérjetartalma miatt kisgyermekek, várandós anyukák, sportolók és idősek, valamint vegetáriánusok étrendjébe illeszthető.

Tápanyagtartalom (100g-ban)

  • Energiaérték: 1347 KJ / 322 kcal
  • Fehérje: 21,7 g
  • Szénhidrát: 44,5 g
  • Zsír: 6 g
  • Ásványi anyagok: kalcium, vas, kálium, nátrium, foszfor, magnézium
  • Vitamin: B1, B2, B3, B6, C, E
100 g csicseriborsó energiatartalma 1292 kJ, azaz 314 kcal.


Éretlen magjait a borsóhoz hasonlóan főzeléknek, levesnek, éretten főzeléknek, köretnek (saláta, püré) fogyasztják.
Egyes országokban, különösen a Közel- és Közép-Keleten valamint Indiában abraktakarmánynak is termesztik magas fehérjetartalma miatt. A csicseriborsó az egyik legelfogadottabb hüvelyes növény a biotermékek piacán. Egységnyi területről sokkal több fehérjét ad, mint az árpa, a zab, a kukorica, a köles vagy a bükköny. Jobb az emészthetősége és a biológiai értéke, mint a babé vagy a lencséé. Zöldtrágyanövényként is hasznosítható.


Felhasználása

A csicseriborsó lisztje adalékként, helyettesítőként is hasznosítható. Így péksüteményekben is felhasználható lenne, általa a kenyér is ízletesebb, tovább eltartható. Diabetikus és gyógyászati hatása is figyelmet érdemel.
pástétomok, levesek, egytálételek készítéséhez. Indiában megfőzve curry-s ételekhez használják, vagy lisztté őrlik és nemzeti ételeket (pakorát, bádzsit) készítenek belőle.
Pörkölt csemegeként is igen kedvelt, mivel íze a dióéhoz hasonló. Magját hazánkban régebben a babhoz hasonlóan fogyasztották, pörkölve kávépótlónak használták.
Rendszeres fogyasztása esetén elérhetjük, hogy vér koleszterinszintünk csökkenjen, így csökkenhet a szív-, és érrendszeri megbetegedések kialakulása is.
Kutatások igazolják, hogy pektintartalma miatt csökkenti az étkezések utáni gyors vércukorszint-emelkedést, ezért a cukorbetegek számára is közkedvelt növény.
Fokozott fehérjetartalmának köszönhetően gyakran fogyasztják sportolók, idősek is.
Alacsony zsír- és magas rosttartalma kedvezően hat a fogyókúrázókra.

Elkészítése

Felhasználás előtt a csicseriborsót meg kell mosni, és 10-12 órára be kell áztatni. Az így előkészített magvak főzési ideje 60-90 perc.
A csicseriborsó főleg az egészségmegőrző, diétás étrendekben kedvelt. Íze inkább semlegesnek mondható, így könnyedén fűszerezhetjük: fokhagymával, hagymával, babérlevéllel, szegfűszeggel, szerecsendióval, rozmaringgal, oreganóval (szurokfű), mustárral, köménnyel, korianderrel, kakukkfűvel, gyömbérrel, csomborral, majoránnával, kaporral, petrezselyemmel, zsályával, zsázsával, stb.
A Földközi-tenger mentén ízesítik citromlével, Cayenne-i borssal, szezámkrémmel (Tahini), korianderrel és zöldjével (cilantro). Mivel a csicseriborsó fehérje nem tartalmazza valamennyi létfontosságú aminosavat, így ajánlott búzával, barna rizzsel együtt elkészíteni.


Ellenjavallat:
-


Lásd még: Bővebben

Magyar Wikipédia: Csicseriborsó


A Wikimédia Commons tartalmaz Csicseriborsó témájú médiaállományokat.