Ugrás a tartalomhoz

Szakácskönyv/Mit-mihez/C/Csillagánizs

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 2282 bájt

Szakácskönyv

Csillagánizs

Csillagánizs
Termések
(Illicium verum, Syn: Anisi stellati fructus)
Más neve(i): Csillagos ánizs, kínai ánizs, ánizscsillag.
A csillagánizs, amely kínai csillagánizs, illetve ánizscsillag néven is ismert, emberi fogyasztásra alkalmas, és általánosan használt élelmiszerek összetevőjeként.
A japán csillagánizs-ként (Illicium anisatum, vagy Illicium religiosum, Illicium japonicum, shikimmi és skimmi) ismert növénytani változatáról tudományosan bizonyított, hogy rendkívül MÉRGEZŐ!, ami étkezésre nem használható toxikus mérgező anyagot anisatint tartalmaz, ezért emberi fogyasztásra nem alkalmas.

Gyógyhatása:

Görcsoldó, szélhajtó, ízjavító hatása miatt gyomorerősítő, étvágyjavító teakeverékek, de sütemények, gyümölcslevesek, kompótok, likőrök, édes borok, és a fogkrémek, szájvizek, alkotórészeként is felhasználják.
A hagyományos kínai orvoslás ajánlja elsősorban reumatikus fájdalmak enyhítésére használható görcsoldó, hatása miatt. Szélhajtó, íz javító hatása miatt gyomorerősítő, étvágyjavító teakeverékek, fogkrémek, és szájvizek alkotórésze. A tamiflu nevű madárinfluenza elleni védőoltás hatóanyaga a növényből is előállítható sikimisav.
Érdekesség, hogy 2005-ben időszakos hiány mutatkozott a csillagánizsból, mert belőle állították elő az akkor kitört influenza járvány elleni oltóanyagot.
Ínyencségre vágyók jellegzetes íze és illata miatt kiválóan használhatják sütemények, gyümölcslevesek, kompótok, édes borok, teák készítéséhez. Az egyik alapvető összetevője a Gallianónak, a Sambucának, a Pastisnak és más ánizslikőröknek.


Ellenjavallat:
-


Lásd még: Bővebben

Magyar Wikipédia: Csillagánizs


A Wikimédia Commons tartalmaz Csillagánizs témájú médiaállományokat.