Növények/E/Európai kunkor

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
< Növények‎ | E
A lap mérete: 2746 bájt

Növények

Európai kunkor


Európai kunkor
Európai kunkor
(Heliotropium europaeum, Syn: )
Más neve(i): -
A kunkor a borágófélék családjában a kunkorformák alcsaládba tartozó faj — egyes, újabb rendszertanok az alcsaládot önálló családnak tekintik.
Honos Európában, Ny-Ázsiában, Kaukázusban, É-Afrikában. Egyéves lágyszárú. Az Alföldön gyakrabban fordul elő vetési gyomtársulásokban, kapás kultúrákban, tarlón, parlagokon, gyümölcsösökben található meg. Melegigényes, kedveli a levegős talajokat, így a laza, meleg, humuszos kötött agyag- vagy vályogtalajokon nő. A nagyobb árnyékolást nem tűri.
A sziklevél széles tojásdad, lapát alakú, csúcsa lekerekített vagy majdnem egyenesen levágott, nyeles, ék vállú, apró, rövid serteszőrökkel borítottak. Az első levelek átellenesen állnak, tojásdad alakúak, hegyesek, nyélbe keskenyedők, ép szélűek. Szárnyas erezete jól látható, a fonákon erősen kidomborodó. Termés: A csészében négy makkocska ül. A makkocska tojás vagy körte alakú, barnás színű, rücskös hátú.


Tartalmaz:→ pirrolizidin alkaloid-észterek (heliotrin, heliotridin, europin, lasiocarpin, echinatin, heliosupin, heleurin, supinin)
Gyógyhatása(i): korábban szemölcsre, marásra.

Lásd még: Vérehulló fecskefű


Felhasználjuk:Egyes fajai dísznövények, amiket általában sziklakertekbe ültetnek. Főleg kellemes vaníliaillatuk miatt kedvelik őket.


Ellenjavallat: Nem megfelelő, vagy orvosi rendelvény nélküli használatkor a növény bármely része okozhat mérgezést. Ez a növény pirrolizidin alkaloidokat tartalmaz, amelyek bizonyítottan mérgezők a máj számára.[1] Belsőleg nem használható. Több faj, így a európai kunkor (Heliotropium europaeum) is mérgező. Terhesség alatt fogyasztani szigorúan tilos, gyermekektől távol tartandó.


Lásd még: Mit-mihez Natúr gyógytea Tanácsok, tippek

Magyar Wikipédia: Európai kunkor


A Wikimédia Commons tartalmaz Európai kunkor témájú médiaállományokat.
  1. Pirrolizidin alkaloidok a gyógynövénytermelésben