Szakácskönyv/Mit-mihez/V/Vöröshagyma

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 2520 bájt

Szakácskönyv

Vöröshagyma


Vöröshagyma
(Allium cepa, Syn: )
Más neve(i): -


Tartalmaz:→ 0,01% körüliIllóolajat, B-vitamint, C-vitaminból 30 mg/100 g-ot, de a zöldhagyma még ennél is többet, pektint, guvertint prekurzorok alliin-származékok (propilalliin, metilalliin, cikloalliin), cepaenek, kb. 4% kvercetin (különösen a hagyma buroklevelében), 1% spiraeosid, egyéb flavonoid (pl.kempferol-glikozid), floroglucin, protocatechusav-metilészter, cukrok, mannan, oligoszaharidok, oleanolsav-glikozid, vitaminok, szelént is tartalmaz.
A jellegzetes csípős ízét és illatát egy kéntartalmú vegyület, az allilszulfid adja. Ennek a hatóanyagnak baktériumölő hatása van, ezért a meghűléses időkben a fertőzések megelőzésére is használták.
A hagyma védi a növényeket a szürkepenésztől és a fonalférgektől.
Gyógyhatása(i): Fokozza az emésztőnedvek elválasztását, kedvező étrendi hatása közismert, étvágyhozó, antibakteriális, különösen influenza (grippe), meghűlés, légcsőhurut esetén hatásos, hígítja a vért, gyulladáscsökkentő hatása is van, bélféregűzésre, vizelethajtásra, étvágygerjesztésre, illetve vércukor csökkentésére is használják.
Használjuk nyersen, párolva, pirítva, karamellizálva, sütve (pl.: Lyoni-hagyma), ez utóbbi nagyon ízletes, de nehezen emészthető.
Levesek, főzelékek, saláták, Burgonya, bab, borsó és húslevesek, saláták, sültek, szendvicsek, túró, lágy sajtok, halételek, mártások, véres és májas hurka ízesítésére.
Tavasszal zöldhagymaként fogyasztjuk, ilyenkor hajtatással nagyobb fehér rész elérése a cél.
Hosszú ideig tárolható, így egész évben használhatjuk, de szeletelt szárítmányként akár évekig is eltartható.


Ellenjavallat: Szoptatós anyák kerüljék az erősen hagymás ételek fogyasztását, mert illóolaj-aromák átmennek a tejbe.


Lásd még: A növényről Különleges receptek Tanácsok, tippek


A Wikimédia Commons tartalmaz Vöröshagyma témájú médiaállományokat.