Szakácskönyv/Mit-mihez/D/Disznózsír

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 2023 bájt

Szakácskönyv

Disznózsír


Házi készítésű sertészsír
Disznózsír ~ sertészsír
A disznózsír a házisertés szalonnájából és hájából kiolvasztott, kisütött zsír. A sertészsírt számtalan országban használják, mind a mai napig leginkább sütésre és főzésre. Sütésre kiválóan alkalmas mivel magas a füstpontja 121-218°C ezért nehezen ég meg.
A sertészsír élelmezési célra történő felhasználását a szakemberek nem ajánlják, mivel nagyrészt telített zsírsavakból áll, amely jelentős mértékben hozzájárul a szív-és érrendszeri problémák kialakulásához, illetve emeli a rossz (HDL) koleszterin szintjét.
A sütőipar, az éttermek és néhány élelmiszer ipari ágazat a sertészsír kellemes aromája miatt, illetve a kedvező állományjavító tulajdonsága miatt mégis felhasználják. Egyes szakácsok nem is hajlandóak más zsiradékkal készíteni a hagyományos magyar ételeket.
A zsírgyártás mellékterméke a tepertő vagy töpörtyű, mely még mindig sok zsiradékot tartalmaz. A tepertőt az ipar szintén felhasználja tepertőkrém készül belőle, illetve felhasználják egyes húsipari készítmények gyártásánál. A sütőipar tepertős pogácsa készítéséhez használja. Kedvezőbb élettani hatásai miatt a mangalica-zsír felhasználás egyre jobban terjed.
A sertészsír íze és aromája jelentősen eltérhet attól függően, hogy a sertések mit ettek életük során illetve, hogy milyen gyártástechnológiával készítették a zsírt.
Az ipar szappangyártáshoz használja fel közvetve vagy közvetlenül.


Lásd még: [[|]]

Magyar Wikipédia: Disznózsír


A Wikimédia Commons tartalmaz Disznózsír témájú médiaállományokat.