Ugrás a tartalomhoz

Szakácskönyv/Mit-mihez/B/Babér

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 2546 bájt

Szakácskönyv

Babér

Laurus nobilis
(Laurus nobilis, Syn: -)
Más neve(i): albertlevél, szagos levél, illatfa, bürbérfa.
Vásárlásnál figyelnünk kell arra, hogy a jellegzetesen aromás, szármentes, és zöldes színű leveleket vegyük meg.
Felhasználható frissen vagy szárítva is, (ez a fűszer jobb szárítva, mint frissen), levesek, tojás-, burgonya-, bab-, halételek, paradicsomos étkek, főzelékek, szószok, mártások, pástétomok, pácok és kolbászáruk, sültek, aszpik és kocsonya készítésénél, valamint uborka, tök, zöld paradicsom és káposzta eltevésénél, halhúsok marinálásánál, sertés és marhahúsok párolásánál, savanyú ételeknél, vadhúspácokhoz és vadételekhez 1-2 levelet teszünk.

Gyógyhatása:

Étvágyjavító, vizelethajtó; segíti az emésztést stressz, és fertőzések ellen. - A termésének őrleményét fűszerkeverékekben hasznosítják, illetve mártásokat ízesítenek vele.
Levele erősen aromás, ezért csak óvatosan adagoljuk, mert keserű íze el is ronthatja ételeinket. (jól társítható petrezselyemmel és kakukkfűvel, húsoknál curryvel) Tálalás előtt vegyük ki az ételből!
Relaxáló hatású illatos és kellemesen édes ital, 1-2 összemorzsolt babérlevél egy csésze forró vízben, naponta legfeljebb 1-2 csészével fogyasztható.

Tinktúrából

napi 3 x fél-egy teáskanálnyit. Fertőzések ellen: a babérlevél olajával bedörzsöljük a sebet, amely elpusztítja a baktériumokat.
Ellenjavallat: Gyógyszermennyiségben csak orvossal egyeztetve használjuk. - Érzékeny bőrűek kerüljék a külső használatot!

Csótányriasztóként: a szétmorzsolt babérlevelet szétszórjuk a szükséges helyeken.

Lásd még: A növényről Babérolaj‎‎ Tanácsok, tippek

Magyar Wikipédia: Babér