Más neve(i): gyökérpetrezselyme, petrezselem, petrezsirom, petruska. A gyökérpetrezselymet helytelenül nevezik fehérrépának vagy egyszerűen gyökérnek is.
Néhány más növény népies nevében is benne van a petrezselyem szó, így a koriandert kínai petrezselyemnek vagy cigány petrezselyemnek, a turbolyát pedig édes petrezselyemnek is nevezik.
Gyökerét leggyakrabban levesbetétként és salátákhoz, zöldjét frissen és szárított állapotban levesekhez, töltelékek, főzelékek, mártások, főtt és pirított burgonya, szendvicsek, sült és párolt húsok, halételek, tojásételek, saláták ízesítésére, liba, kacsa, csirke sütésekor és ételek díszítésére használjuk.
A levélpetrezselyem nyáron a legaromásabb, különösen a sima levelű, mely finomabb, intenzívebb ízű, mint fodros levelű változata, amit inkább díszítésre ajánlunk.
Mindkettő sok C-vitamint és vasat tartalmaz. Frissen és főzve is használható. Zöldjét a már majdnem elkészült, de inkább a kész ételhez adjuk, mert nem csak aromáját, de vitamintartalmát is elveszíti főzés közben.
Jól társítható babérral és kakukkfűvel, szükséghelyzetben bazsalikom pótlására is használjuk
Elsősorban szegélynövénynek ajánlható, elsősorban a hagyma és a paradicsom jó partnere, de gyengébb növekedésű szomszédokkal, például salátákkal, ne párosítsuk össze.
Illóolajat, karotint, C-, és E-vitamint, U-vitamint (metil-metionin)[1], ásványi sókat tartalmaz.
Fogyasztása a szervezet számára különösen a téli hónapokban előnyös. A petrezselyem zöldje és gyökere egyaránt gyomorerősítő, vesetisztító, étvágygerjesztő, vízhajtó, fokozza a mirigyek elválasztó funkcióját, javítja az emésztést és a gyomorműködést. Flavonoidokat is tartalmazó illóolaja gyulladáscsökkentő hatású.
Gyógyhatása
Magas vérnyomás, pangásos szívelégtelenség, leheletfrissítő, nőgyógyászati panaszok, allergia, láz. Gyökerének és levelének drogja vizelethajtó, étvágyjavító, vesekőhajtó és hólyaghurut elleni teák alkotórésze. Enyhe nyugtató hatása is ismert. Gátolja az allergiás tünetek kiváltására keletkező vegyület, a hisztamin elválasztását. Leheletfrissítésre pár szál petrezselymet kell elrágni. Magas vérnyomás, szívinfarktus ellen is hatásos. Illóolaját az élelmiszer- és likőripar alkalmazza.
Teája az emésztést elősegítő, vízhajtó hatású, gyógyteák alkotórésze. Illóolaját felhasználja az élelmiszer-, kozmetika- és gyógyszeripar is. A friss petrezselyemlevél kevés mézzel vörösborhoz keverve ízletes italt ad. A gombának előhozza az igazi finom ízét.
Ellenjavallat: A termésdrog teája vesevérzést, terhes nőknél abortusz okozhat! Vizelethajtóként alkalmazva káliumpótlásra van szükség! Vese fertőzéskor, terhesség idején, vagy gyomorfekély esetén ne használjuk orvosilag hatásos mennyiségben.
↑Banánban, káposztában, a salátában, a paradicsomban, a zöldhagymában, a retekben, a petrezselyemzöldben, a spárgában és a gyümölcsökben fordul elő.