Ugrás a tartalomhoz

Szakácskönyv/Mit-mihez/F/Fokhagymacsíra

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 2222 bájt

Szakácskönyv

Fokhagymacsíra


[[Fájl:|bélyeg|jobbra|200px|Fokhagymacsíra]]

Fokhagymacsíra
(Allium sativum, Syn: -)
Más neve(i): -


Az I. világháborúban beigazolódott a fokhagyma több ezer éves hagyományos használata. A fertőzött sebek és az Endamoeba hystolytica protozon által okozott amőbás hasmenés sikeres kezelése megmutatta a baktérium és protozoák elleni hatása.
A fokhagyma baktériumölő alkotórészéről egészen 1920-ig nem tudtunk semmit. Ekkor a svájci Sandoz gyógyszergyár kutatói egy alliin nevű anyagot izoláltak a növényből. Az alliinnek magában nincs gyógyhatása, azonban amikor a fokhagymát rágják, apróra vágják, összezúzzák vagy szétnyomják, az alliinin érintkezésbe kerül a fokhagyma egyik enzimével (allináz), s ez alakítja át azt egy másik vegyületté (allicin), ami már hatásos antibiotikum.
A fokhagyma széles spektrumú antibiotikus tulajdonságát szó szerint egy tucat állat- és emberkísérlet igazolta 1920 óta. A fokhagyma elpusztítja a gümőkórt, vagy tuberkulózist (tbc), vagy (tuberculosis), az ételmérgezést okozó és a női húgyhólyagot fertőző baktériumokat. Megelőzheti a influenzavírusok által okozott fertőzést is.
Kínai kutatók, gyakran végzetessé váló, cryptococcusok okozta agyhártyagyulladás (meningitis) eset fokhagymával való sikeres kezeléséről számoltak be. Számos kísérlet igazolta, hogy a gyógynövény hatásos a gombák által okozott epidermofitózis (lábujjak közötti gombafertőzés: Trichophyton mentagrophytes) valamint a hüvelyi gombafertőzések (Candida albicans) kezelésében.
A népi gyógyászatból ismert gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatású, immunerősítő.
Koleszterincsökkentő, antioxidáns hatású, fiatalító.


Lásd még:

Magyar Wikipédia: Fokhagymacsíra


A Wikimédia Commons tartalmaz Fokhagymacsíra témájú médiaállományokat.