Ugrás a tartalomhoz

Szakácskönyv/Mit-mihez/R/Ruccola

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 2336 bájt

Szakácskönyv

Ruccola

Ruccola
(Eruca sativa, Syn: (Syn: {{{2}}}, )
Más neve(i): Idegen eredetű elnevezései: rukola, rukkola, rukkoli, arugula.
A rukkolának magas a vitamin- (A, B2, B5, C és K), valamint ásványi anyag (kalcium, vas, magnézium, foszfor, kálium, mangán, szilícium) tartalma. Hatására csökken a kiválasztott gyomorsav mennyisége. Egyes kutatók szerint az emésztőrendszer fekélyei ellen is hatékony lehet.
Az aromás, kellemesen csípős, borsos ízű, zsenge leveleit salátákban fogyasztják, de fűszerként is felhasználják mártásokban, párolt zöldségekben, kásák kiegészítőjeként, illetve ételeket díszítenek velük.
A szintén fogyasztható virágainak aromája enyhébb a levelekénél.
Magvaiból csípős, erős illatú mustárt készítenek például Franciaország déli részén és Görögországban, illetve savanyú ízű olajat (taramiraolaj, jambaolaj) préselnek Indiában és Iránban.
Az ókori időkben külsőleg és belsőleg egyaránt - szeplők ellen, a hajhagymák növekedésének serkentésére, a kellemetlen testszag megszüntetésére - használták. Szoptatós anyáknak tejszaporító főzetet készítettek belőle, használták bélférgek és köhögés ellen teaként és szirupként.
Utóbbihoz egyenlő mennyiségű rukkola virágot és levelet kell összetörni annyi mézzel, hogy krémes állagot kapjunk. A szirupból 1-1 evőkanállal vegyünk be, és még aznap fogyasszuk el a kész szirupot.
Szabályozza a vér koleszterin-, és cukorszintjét. Várandós anyáknál mérsékli a rosszullét tüneteit.
Csökkenti egyes rákbetegségek kialakulásának kockázatát, elősegíti a tüdő működését, gyorsítja a sebgyógyulást.
A rukkolamagvak illóolajtartalma serkenti az emésztést, védi a nyirokrendszert és a csontokat.
A ruccola csíra mindent tud, amit a zsázsa csíra. Üstökösként megy végig az erekben, tisztítja, tágítja. Javítja a látást. Táplálja a bőrt. Csillapítja lázat. Nagyon erős, kesernyés ízű.