Ugrás a tartalomhoz

Növények/K/Közönséges kígyónyelv

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Növények/E/Egylevelű kígyónyelv szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 2007 bájt

Növények

Közönséges kígyónyelv

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Közönséges kígyónyelv
Közönséges kígyónyelv
(Ophioglossum vulgatum, Syn: -)
Más neve(i): Egylevelű kígyónyelv


Védett növény! - Eszmei értéke:5 000,- Ft. (2016)


A közönséges kígyónyelv, az ősharasztok osztályának a kígyónyelvpáfrányok rendjébe, ezen belül a kígyónyelvfélék családjába tartozó faj.
Egész Közép-Európában, a síkvidékeken mindenütt megtalálható, de napjainkban a nedves területek lecsapolása és a zöld felületek fokozott kihasználása következtében megfogyatkozott. Ez a növényfaj Ázsiában, Afrika északnyugati részén és Észak-Amerika keleti felén is megtalálható. Magyarországon többek közt a Gödöllői-dombság, a Mátra, valamint a Kisalföld területén él.
Nehezen észrevehető, sárgászöld páfrány. Rövid földbeli hajtásából csupán egyetlen, két részből álló levél emelkedik a föld fölé. Az alsó, meddő rész tojás alakú vagy hosszúkás, ülő, ép szélű és lágy, lebenyes állományú. Ebből ágazik ki a felső, karcsú nyelű spóratermő rész, csúcsán mindkét oldalon 12-40 sárga spóratartó zsákocskával. Sokszor csupán a meddő levélrész fejlődik ki. A növény fölött könnyen elsiklik a szemünk, jóllehet meddő állapotban is félreismerhetetlen. Magassága, spóratermő füzérrel 10-30 centiméter.
Nyirkos rétek, mocsaras erdők lakója. Szárazabb helyeken, például sovány gyepekben is előfordul.
A spóraképzés ideje júniustól augusztus végéig tart.
Magyar Wikipédia: Közönséges kígyónyelv


Lásd még: Magyar Wikipédia: Közönséges kígyónyelv


A Wikimédia Commons tartalmaz Közönséges kígyónyelv témájú médiaállományokat.