Ugrás a tartalomhoz

Növények/V/Vöröshagyma

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 6331 bájt

Növények

Vöröshagyma

Vöröshagyma
Hagyma (nyers)
Tápanyagtartalom 100 g-ban
Energia 40 kcal   170 kJ
Szénhidrátok     9,34 g
- Cukrok  4,24 g
- Rost  1,7 g  
Zsír0,1 g
- telített  0,042 g
- egyszeresen telítetlen  0,013 g  
- többszörösen telítetlen  0,017 g  
Fehérje 1,1 g
Víz89,11 g
A-vitamin ekviv.  0 μg 0%
B1-vitamin  0,046 mg  4%
B2-vitamin  0,027 mg  2%
B3-vitamin  0,116 mg  1%
B6-vitamin  0,12 mg9%
B9-vitamin  19 μg 5%
B12-vitamin  0 μg  0%
C-vitamin  7,4 mg12%
E-vitamin  0,02 mg0%
K-vitamin  0,4 μg0%
Kalcium  23 mg2%
Vas  0,21 mg2%
Magnézium  0,129 mg0% 
Foszfor  29 mg4%
Kálium  146 mg  3%
Nátrium  4 mg0%
Cink  0,17 mg2%
A százalékos értékek az amerikai felnőtt
javasolt napi mennyiségre (RDA) vonatkoznak.
Forrás: USDA tápanyag adatbázis
Vöröshagyma
(Allium cepa, Syn: )
Drog Cepaeae bulbus,
Más neve(i): hajma, a vereshagyma, a zsidószalonna és a mózespecsenye
A vöröshagyma az amarilliszfélék családjába tartozó növényfaj. Ázsiából került Magyarországra; ősrégi konyhai fűszer, amely a főtt és sült ételeink legkedveltebb ízesítője.
Hagymával áttelelő, fajtától függően kétéves vagy évelő növények. Levelei és tőkocsánya üregesek, a levelek hengeresek. Virágzata gömb alakú ernyő, melyet korai állapotban világoszöld színű fellevél takar. A virágok 3 tagúak, leplesek. A termés tok, magjai feketék.


Tartalmaz:→ Illóolajat, 0,01% körüli illóolaj, prekurzorok alliin-származékok (propilalliin, metilalliin, cikloalliin), cepaenek, kb. 4% kvercetin (különösen a hagyma buroklevelében), 1% spiraeosid, egyéb flavonoid (pl.kempferol-glikozid), floroglucin, protocatechusav-metilészter, cukrok, mannan, oligoszaharidok, oleanolsav-glikozid, B-, és C-vitaminból 30 mg/100 g-ot (de a zöldhagyma még ennél is többet), vitaminok, szelént, pektint, guvertint is tartalmaz.
Gyógyhatása(i): bélféregűzésre, vizelethajtásra, étvágygerjesztésre, megfázásos tünetek, és köhögés enyhítésére, illetve vércukor csökkentésére is használják. A fertőzéses orrmelléküreg-gyulladás (sinusitis) tüneteit is csökkenti. A jellegzetes csípős ízét és illatát egy kéntartalmú vegyület, az allilszulfid adja. Ennek a hatóanyagnak baktériumölő hatása van, ezért a meghűléses időkben a fertőzések megelőzésére is használják.
Tavasszal zöldhagymaként fogyasztjuk, ilyenkor feltöltögetjük.

Feltöltögetés:

A növény körüli földből a növény töve köré emelt földkupac. Egyes növények (például hagyma, saláta, burgonya, földimogyoró) termesztésénél elhagyhatatlan művelési forma. :Elhagyásával kevesebb, vagy egyáltalán nem szüretelhető, illetve rosszabb minőségű lesz a termés.
Ugyanazt jelenti a halványítjuk, itt a halványítjuk szó a szakkifejezés, de ezt hajtatásnak is nevezik. Ez azt jelenti, hogy amikor már majdnem teljesen kifejlődött növény köré földet raknak, a további növekedés folyamán (a föld alatti rész) fehér színűvé válik. Így a felhasználás szempontjából megfelelőbb, kívánatosabb élvezeti érték érhető el, mert a hajtatással a nagyobb fehér rész elérése a cél. A hagymahéj a hagyma külső levelei, amik az érés során elszáradnak, megbarnulnak, ezt a barna héjat vízben felforralva használják, elsősorban gyógyteaként. Húsvétkor a húsvéti tojások festésére, miközben a tojások is keményre főnek. Egyes helyeken éles késsel mintázatokat kaparnak a tojásra, majd zsírral, szalonnabőrrel fényesítik azt. Más helyeken vékony írópálcával, viasszal rajzolják meg a díszítéseket, amelyet a főzés közben nem festi meg a hagymahéj főzete (tojáshéjszínű marad).

Tárolása

[szerkesztés]
Kiszedése után utánszárítjuk, a gyökerektől, fellevelektől megszabadítjuk, felfűzve, vagy csak száraz szellős (padlástérben) hosszú ideig tárolható, így egész évben használhatjuk, de szeletelt szárítmányként, akár évekig is eltartható.

Fajtái

[szerkesztés]
Nagyon sok fajtája van, de a nálunk és az egész világon is híres a makói vöröshagyma, amely kellemes aromája és kevésbé csípős íze miatt kedvelt.

Fontosabb betegségek és kártevők

[szerkesztés]


Ellenjavallat: Szoptatós anyák kerüljék az erősen hagymás ételek fogyasztását, mert az illóolaj-aromák átmennek a tejbe.


További információk

[szerkesztés]

Lásd még: Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Vöröshagyma


A Wikimédia Commons tartalmaz Vöröshagyma témájú médiaállományokat.