Szakácskönyv/Mit-mihez/H/Hársfa

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 2715 bájt

Szakácskönyv

Hársfa

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok


a virág
Hársfa
(Tilia, Syn: - )
Más neve(i): -


A nemzetség három faja található meg a Kárpát-medencében:

  • Az ezüsthárssal (Tilia argentea) főképp a városokban találkozunk. Szárított virágzatát tea készítésére nem ajánlják, mert a leváló apró szőrök allergiát okozhatnak. Rendkívül ízletes méze azonban túltesz a kis- és nagylevelű hárs mézénél, és fogyasztása semmilyen allergiás reakciót nem vált ki.
  • A kislevelű hárs (Tilia cordata) szolgáltatja a legjobb tea-alapanyagot.
  • A nagylevelű hárs (Tilia platyphyllos) erdeinkben a hűvösebb északi oldalakon, szurdokvölgyekben nő.
Virágzata gyógyhatású (a drogok jegyzékében együtt (tiliae flos) néven szerepelnek), és a méhek is igen kedvelik, mindkét hársfaj fontos mézelő növény. Leginkább június közepe táján, a teljes virágzás idején gyűjthető: az ilyen virágból főzik a legjobb gyógyteát, és a méhek is ilyenkor készítik a legfinomabb hársmézet.

Alkalmazzák: nátha, reuma és köszvény kezelésére. Sokáig nem szabad használni, mert szívpanaszokat okozhat.

A virág főzete (10 g szárított virághoz 1/4 l víz) vizelethajtó, gyomorerősítő, görcscsillapító hatású. Ezt a főzetet használják: nátha, idült köhögés, a tüdő elnyálkásodása, hörghurut és a vese okozta altesti bántalmak kezelésére. Az kúráknál a teát mindig ágyban, forrón kell inni.
A fenti teafőzet mézzel vagy nyers cukorral a nátha ellen általánosan használt házi szer.

Gyógyhatása

A kis- és nagy levelű hársfa virágait a teljes virágzáskor gyűjtik, árnyékos helyen szárítják. Forrázata gyógyhatású, de élvezeti teaként is kedvelt. Felhasználják még gyógyhatású fürdővizekhez, vagy bőrápoló szerként.
A hársfateát élvezeti célra is isszák, de ilyenkor nem főzik, csak forrázzák. Egyes ajánlók szerint a gyógyászati célra szánt teát sem szabad főzni.
Egyes vidékeken hársfabort is készítenek belőle.


Lásd még: A növényről Különleges receptek Tanácsok, tippek


A Wikimédia Commons tartalmaz Hársfa témájú médiaállományokat.