Ugrás a tartalomhoz

Szakácskönyv/Mit-mihez/U/Útifű

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 3850 bájt

Szakácskönyv

Útifű

Útifű

Latin neve: (Plantago)

Népies nevei: ~ útilapu, keskenylevelű útilapu, kígyónyelvűfű, nagy útilapu, kereklevelű útifű,

Útifüvek – lándzsás útifű, magas útifű, nagy útifű, is gyűjtött és hasonló hatású faj. Vadon gyűjtik.
lándzsás útifű, vagy keskeny levelű útifű (Plantago lanceolata)
magas útifű, vagy óriás útifű (Plantago maxima)
nagy útifű, vagy széles levelű útifű (Plantago major)
réti útifű (Plantago media)
Hazánkban igen gyakorta előforduló, a legtöbb talajon megterem, nem igényes gyógynövény. Réteken, legelőkön, füves helyeken, parlagterületeken, utakon, árkokban mindenhol megtalálhatóak az útifüvek.
A népi gyógyászatban az egyik leggyakrabban alkalmazott, jól ismert gyógynövény. Gyógyászati szempontból a legértékesebb a lándzsás útifű, de többi felsorolt fajtája is gyógyító hatású, bár hatóanyag-tartalmuk gyengébb. Ismert és világszerte keresett cikk az útifűből készült, köhögés elleni gyógycukorka.

Fő hatásai:

Nyálkaanyaga, C-vitamin, cserzőanyag, citromsav, valamint iridoid glikozidák (aukubin, katapol), (bajkalein, szkularein), flavonoidok, szaponin, kovasav, kalcium, kálium tartalma adja a fő hatásait.

Belsőleg:

Az útifüvek levelének présnedve vagy hideg vízzel készült kivonatai egyes kórokozó baktériumok fejlődését gátolják. Gyulladáscsökkentő, antibiotikus hatású. Sebgyógyító, vérzéscsillapító hatása már a népgyógyászati tapasztalatokból is ismert, és ezt a tudományos kutatások eredményei alátámasztották. Nyákoldó hatású, ezért a felső légutak gyulladásainak gyógyításában, valamint hörghurut (bronchitis), makacs köhögés, hurutoldás esetére is bevált szer.
Javítja az étvágytalanságot. A gyomornyálkahártya, valamint a bélnyálkahártya gyulladásaiban is segít. :Támogatja a szervezet regenerációs folyamatait, ezzel erősíti az immunrendszert. Belső vérzés esetén is javasolt a használata. Magjának főzete gyermekek enyhe, hatásos hashajtó szere.

Külsőleg:

Gyulladáscsökkentő tulajdonságánál fogva zúzódás, felületi horzsolás, véraláfutás, rándulás, ficam, sportsérülés kezelésére borogatásként a nyers letisztított levelet (annak nedvét) vagy kivonatait krémekbe keverve használják. Nehezen gyógyuló seb esetén is segít, hatásosan megszünteti a gyulladást, egyben fertőtleníti a sebet. Szájüregi fertőzés és szájüregi gyulladás, rekedtség ellen a belőle készített tea, szirup nyugtatja és csökkenti a fájdalmat, valamint a gyulladást. Aranyeres panaszok esetén ülőfürdőként erős főzetét felhasználhatjuk, csökkenti a fájdalmat, a gyulladást, az esetleges vérzést megállítja. Hatóanyagai miatt aranyér elleni kúpok nélkülözhetetlen alapanyaga. Alkoholos kivonatát szúnyogcsípés ellen, valamint a csípés felületét bedörzsölve csillapítóként eredményesen használhatjuk.

Leveleinek friss nedve baktériumölő, sebgyógyító hatású. Aranyér elleni készítmények alapanyaga.

Teáját Szájüreggyulladás, köhögés és rekedtség esetén használják. A keverékekben a következő növényekkel együtt:

Hurutos köhögés csillapítására, a hurut oldására: fodormenta, kakukkfű, jó minőségű házi mézzel készített szirup formájában.