Ugrás a tartalomhoz

Szakácskönyv/Mit-mihez/A/Avokádó

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 2254 bájt

Szakácskönyv

Avokádó


(déligyümölcs)

(Persea americana, Syn: )
Más neve(i): aligátorkörte, annak a növénycsaládnak a tagja, amelybe több aromás fa (pl. fahéjfa, kámforfa) is tartozik.


Tápanyagokban nagyon gazdag gyümölcs, ezért sokkal inkább dió- vagy mogyorófélének tekinthetjük, mint egy húsos-leveses gyümölcsnek. Egy átlagos méretű termés kb. 300 kalóriát és 30 grammnyi zsiradékot, 12 grammnyi szénhidrátot és 4–5 grammnyi fehérjét tartalmaz. A sok zsiradék (zsíros olaj) a tévhittel ellentétben egyáltalán nem jelenti azt, hogy a koleszterinszintet kedvezőtlenül befolyásolja. Koleszterin egyáltalán nincs benne, kétharmad részét pedig az olajsav alkotja. Klinikai kísérletek eredményei szerint csökkentheti a koleszterinszintet és lassíthatja az érelmeszesedés folyamatát, de a rák kialakulásának a kockázatát is csökkentheti. Az avokádó fontos kálium-, A-vitamin- (600 NE/100 g) és B-vitamin- (1–6, 12) forrás. Folsavtartalma elérheti a 70 mg/100 g-os szintet, ezért pl. a várandósság idején különösen ajánlott a fogyasztása.

Többszörösen telítetlen zsírsavai segítik a szív- és érrendszeri megbetegedések elkerülését. Kitűnő helyettesítője a vajnak és a margarinnak, ideális tápláléka a növekvő gyerekeknek és vegetáriánusoknak.
Csekély cukortartalma miatt cukorbajjal (diabétesz) küzdők is bátran fogyaszthatják! Az avokádó fogyasztása és a bőrbe jól beszívódó olaját tartalmazó kozmetikumok használata nagymértékben hozzájárulhat a bőr szárazságának enyhítéséhez, illetve a bőr öregedési folyamatának lassításához.


Ellenjavallat: -


Lásd még: Avokádó Gyógytea Tanácsok, tippek

Magyar Wikipédia: Avokádó


A Wikimédia Commons tartalmaz Avokádó témájú médiaállományokat.