Szakácskönyv/Mit-mihez/N/Nagy csalán
Megjelenés
A fehér- és a sárga virágú csalán is gyógyhatású.
Nagy csalán
- (Urtica dioica, Syn: )
- Más neve(i): „csalán” (csolyán) elnevezést valójában több faj gyűjtőneveként használjuk.
- A csalánszőr hangyasavat, acetilkolint, szerotonint és hisztamint tartalmaz, ezért fájdalmas és égető a csaláncsípés. Fontos gyógynövény és tápnövénye számos hazai lepkefajunknak. Régebben a növény friss hajtásával ütögették a reumásokat.
- Levelének gyűjtési ideje március-április hónapra tehető, gyökérzetét pedig ősszel vagy tavasszal szokás gyűjteni.
- A konyhában is használatos gyógynövény: leveleit főzelékként, zsenge hajtásait tavaszi levesekben és salátákban fogyasztják, sőt, néha sörhöz is használják fűszerként.
Gyógyhatása
- Köszvény, magas vérnyomás, pangásos szívelégtelenség, szénanátha, menstruációs fájdalmak, skorbut, levele vér-, és vesetisztító, reuma, cukorbaj, hajhullás és aranyér esetében.
- Teája reuma, köszvény, cukorbaj, vízkór, csalánkiütés, hólyaghurut, magas-vérnyomás, vértisztító, gyomor-, és bélhurut, vizelethajtó, általános erősítő.
- Aranyeres bántalmak esetén ülőfürdőként, bőrkiütésekre borogatóként, hajhullás, korpaképződés, hajzsírosodás ellen.
- Torokgyulladás ellen gargarizálóként.
- Teáját évszázadok óta fogyasztják ízületi betegségek ellen. Erősítő, vizelethajtó, vértisztító, tejelválasztást serkentő teakeverékek alkotórésze.
- Gyökerének alkoholos kivonatát samponokba, tonikokba, egyéb hajápoló termékekbe teszik hajhullást csökkentő, hajerősítő hatása miatt.
- Gyökere és levelei vizelethajtó és gyulladáscsökkentő hatásúak. Leveleit gyakran alkalmazzák epe- és májbántalmakra is. Az egész növényből kisajtolt nedv kitűnő tavaszi tisztítókúrákhoz, az egész kiválasztó szervrendszert felpezsdíti.
- A középkorban háborús időkben a kendert helyettesítették vele, belőle készítettek fonalat és szövetet.
Csalán ellenjavallat
- A csalántea nagy mennyiségben gyomorpanaszokat, bőrégést és vizeletpangást eredményez!
Lásd még: Bővebben
- Magyar Wikipédia: Nagy csalán