A mézet fénytől védve, hűvös, száraz helyen tároljuk. Vegyük figyelembe, hogy könnyen átveszi a nedvességet és az idegen illatokat. Két éven át is eltartható és fogyasztható anélkül, hogy minősége romlana.
Tárolására legjobb az üvegedény. Ne tároljuk fémes edényben, mert oxidálódhat.
A méz orvosságként is hasznos. Csillapítja a gyulladást, szabályozza az emésztést. Gyógyító hatással van a meghűlésre, köhögésre, torokfájásra.
A téli hónapokban a tea kitűnő édesítője lehet. Forró teába azonban sose tegyük a mézet.
Mértéktelen használata nem ajánlott. Csak észszerű mennyiségben érvényesülnek pozitív tulajdonságai. Ha cukorbetegek vagyunk, tartózkodjunk a méz fogyasztásától!
Kiváló a sütemények édesítésére. Ha a tésztába mézet teszünk, a receptben előírt cukormennyiség fele is elegendő. A mézzel készülő sütemény nyerstésztája rugalmas lesz, nem törik és nem morzsálódik.
A baromfi fényes és ropogós lesz, ha a sütés utolsó harmadában nemcsak a saját levével, hanem kevés méz és sör keverékével is meglocsoljuk.
A méz tárolása során az esetek többségében besűrűsödik, kristályosodik. Ez alól csak a tiszta akácméz a kivétel. Meleg vízbe állítva (45 °C) viszont visszanyeri eredeti halmazállapotát anélkül, hogy elveszítené a zamatát.
Ha túl nagy hőmérsékleten vagy túl sokáig melegítjük, a méz besötétedik, és íze is megváltozik.
Az elkészített teákat, ha ellenjavallat nincs, cukorral, a köhögést csillapító teákat mézzel édesítjük.
Ha mézet kell kimérned kanállal, előbb olajozd be a kanalat. Garantáltan lecsusszan róla a méz!