Ugrás a tartalomhoz

Növények/K/Kőmagvú gyöngyköles

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2973 bájt

Növények

Kőmagvú gyöngyköles

Kőmagvú gyöngyköles
magok
Kőmagvú gyöngyköles
(Lithospermum officinale, Syn: )
Drog Lithospermi semen,
Más neve(i): -
A gyöngyköles-fajok, a Föld számos helyén megtalálhatóak, kivéve Ausztráliát és Új-Zélandot.
A nemzetség magyar nevét a fényes, fehér, kemény termésekről kapta. Száruk felálló, vagy elheverő, leveleik épek, ép szélűek, tojásdad, vagy lándzsás alakúak. Virágaik kiszélesedő tölcsér alakúak, a szirmok színe bíbor, kék, sárga vagy fehér.

Magyarországon három faj őshonos.

- Erdei gyöngyköles
- Kőmagvú gyöngyköles
- Mezei gyöngyköles
A kőmagvú gyöngyköles a borágófélék családjába tartozó növényfaj. Egész Európában, Ázsia mérsékelt égövi tájain, Indiai-szubkontinensen elterjedt, vastag főgyökerű lágy szárú évelő növény, amely 50–80 cm magasra is megnő.
Erős, felfelé álló szárain a levelek felül sötétzöldek és lándzsa alakúak, alul halványabb színűek.
Apró, szürkésfehér virágai a levelek hónaljában fürtökben csüngenek. Termése fehéres színű, fényes gyöngyre emlékeztető makkocska. Európában, száraz tölgyeseinkben, bokorerdőinkben elég gyakori évelő lágyszárú.
A díszes feketemoly (Ethmia pusiella) hernyója szívesen fogyassza a gyöngyköles-fajok leveleit, főleg a kőmagvú gyöngykölesét.


Gyógyhatása(i): Régóta alkalmazzák a vesekő gyógyítására, ma pedig főleg fogamzásgátló tulajdonságai miatt használják. - Ajánlott menstruációs zavarok (dysmenorrhea) és enyhe pajzsmirigy-alulműködés kezelésében is. - Fogamzásgátló tulajdonságát a litoszpermsavnak tulajdonítják, amely gátolja a gonadotrop hormonok működését. - Állatkísérletek igazolták, hogy a patkánynál a gyöngyköles gátolja a pajzsmirigy-hormonelválasztást. Vércukorcsökkentő tulajdonságát is igazolták. - A kőmagvú gyöngyköles mérgező hatásával kapcsolatos tanulmányok során a napi 240 mg liofilizált (szárított) kivonatból készült adag 6-8 heti szedése esetén sem mutattak ki mellékhatást.


Ellenjavallat: Alkalmazása viszont nem javasolt terhesség, májelégtelenség, valamint csökkent agyalapi mirigy- és pajzsmirigy-alulműködés esetén.

Lásd még: Növények gyógyhatása

Magyar Wikipédia: Kőmagvú gyöngyköles


A Wikimédia Commons tartalmaz Kőmagvú gyöngyköles témájú médiaállományokat.