Ugrás a tartalomhoz

Szakácskönyv/Mit-mihez/F/Füge

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 1974 bájt

Szakácskönyv

Füge

A fügefa áltermése
Éretlen termések
(Ficus carica, Syn: (Syn: {{{2}}}, )
Más neve(i): '


A hazánkban is áttelelő és helyenként bőséges termést hozó déli-gyümölcs, már a bibliai időkben is fontos tápláléknövény volt, ugyanis termését a magas cukortartalom miatt jól tudták tartósítani, és a gyümölcsmentes időszakokra eltenni.
Az érett termések 50–60%-nyi cukrot legfontosabb a szőlőcukor, (glükóz), flavonoid vegyületeket, A-, B-, C- és D-vitamint, különféle enzimeket (proteáz, lipáz, diasztáz) élelmi rostot – 3,6 g/100 g, kálium– 230 mg/100 g, és növényi savakat, tartalmaznak.
Az érett és aszalt fügének emésztést elősegítő, hashajtó, lágyító és köptető hatása van, ezért fogyasztása elsősorban a székrekedéssel és hűléses megbetegedésekkel küszködők számára lehet értékes táplálék/orvosság, beleértve a gyerekeket is.
Friss állapotban csak néhány napig tartható el. Nagyon ízletes kompótot, lekvárt, dzsemet, de pálinkát, bort, sőt ecetet is készíthetünk belőle.
A füge termesztő országok a fügét 40-50 fokon aszalják, koszorúba fűzik, így exportálják.
A friss füge méregtelenítő hatása jelentős. Kúraszerűen is fogyasztható 2-3 héten keresztül reggeli, illetve délelőtti gyümölcsként. Égési sebekre, kisebb méretű fekélyekre, fogínytályogra a felvágott és leforrázott füge gyógyhatású. A fügéből készített szirup (cukor nélkül) csillapítja a köhögést, gyógyítja a torok és a mandula panaszokat.