Növények/A/Álombogyó

- (Withania somnifera, Syn: - )
- Más neve(i): ashwagandha, indiai ginzeng, téli cseresznye és álombogyó.
Az álombogyó a kétszikűek osztályába a burgonyavirágúak rendjébe és a burgonyafélék családjába tartozó faj.
- A trópusi Indiában őshonos álombogyó-bokor az 1,20 méter magasságot is elérheti. Ágait szürkés szőr borítja, a levelei megnyúlt tojásdad alakúak. Forrt szirmú, kissé lekerekített cimpájú, zöldessárga virágai négyes-hatos csoportot alkotnak. Apró termése vörös, fényes bogyó.
- Gyógyhatása(i): Az álombogyónak étvágy-és anyagcsere-fokozó, valamint nyugtató hatása van. - Nagyobb adagban altatószer. - A szteroid-glikozidoknak köszönhetően stresszoldó tulajdonságú, növeli a szervezet ellenálló-képességét és jótékony hatással van az immunrendszerre. - A witanolidok fertőtlenítő és gyulladásgátló hatása is bebizonyosodott. - Az álombogyó gyökerét fáradékonyság esetén - például lábadozáskor - erősítőszerként ajánlják. - A növény nyugtató hatása miatt álmatlanság, szorongás és idegrendszeri zavarok kezelésére javallt. - Gyulladásgátlóként a reumatikus bántalmak enyhítésére, gyakran ginszenggel és szibériai ginszenggel együtt alkalmazzák.
- Ellenjavallat: A növény nem ajánlott terhes és szoptatós nőknek. - Az álombogyó alapú kezelés során kerülendő az altatók és a szorongásoldó szerek szedése, mivel ezek hatása a gyógynövénnyel együtt felerősödik.
Lásd még: Gyógyhatása Mit-mihez
- Magyar Wikipédia: Álombogyó
|
