Növények/C/Csupros nárcisz

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
< Növények‎ | C
A lap mérete: 2308 bájt

Növények

Csupros nárcisz

Csupros nárcisz
(Narcissus pseudonarcissus, Syn: )
Más neve(i): sárga nárcisz


A csupros nárcisz az egyszikűek osztályának spárgavirágúak rendjébe, ezen belül az amarilliszfélék családjába tartozó faj.
A sárga nárcisz természetes előfordulási területe Nyugat-Európa, Spanyolországtól és Portugáliától Németországig, valamint északon Anglia és Wales. Manapság Olaszországban, Azerbajdzsánban és a Madeira-szigeteken is vannak vad állományai. Kedvelt dísznövény, és Európában egyéb helyekre is betelepítették. Vadon az erdőket, füves helyeket és a sziklás területeket kedveli.
Az Egyesült Királyságban, állománya a 19. századtól egyre csökken; ez a mezőgazdaság terjedésének, az erdőirtásnak és a gyökerestül való begyűjtésének köszönhető. 1981-ben Németországban az év növényének választották meg és ekkor felhozták a figyelmet a veszélyeztetettségére. Angliában a legnagyobb sárga nárcisz állományok a North York Moors Nemzeti Parkban és a Dove folyó partján találhatók. Más kontinensekre is betelepítették.
A sárga nárcisz évelő növény, amely egy hagymából nő ki. A virág szirmai világos sárgák, közepén, sötétebb sárga tölcsér emelkedik ki. A hosszú és keskeny levelek kissé szürkés színűek és a szár tövéből nőnek ki.
Mint a legtöbb nárcisz, a sárga nárcisz is tartalmaz likorin nevű alkaloid mérget. Ez főleg a hagymában és a levelekben található. Emiatt a növény nem fogyasztható.
Ellenjavallat: '


Lásd még: Mit-mihez Natúr gyógytea Tanácsok, tippek

Magyar Wikipédia: Csupros nárcisz


A Wikimédia Commons tartalmaz Csupros nárcisz témájú médiaállományokat.