Ugrás a tartalomhoz

Növények/K/Közönséges szurokfű

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
< Növények‎ | K
(Növények/Sz/Szurokfű szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 3838 bájt

Növények

Közönséges szurokfű

Illustration
Szurokfű
Közönséges szurokfű
(Origanum vulgare, Syn: -)
Drog Origani herba, (Ph. Eur. 4., Ph. Hg.VIII.)
Más neve(i): közönséges szurokfű, vadmajoránna, szujfű, szúrfű, szurokfű, a fenti latin neve után oregánónak is.
Az árvacsalánfélék családjának szurokfű nemzetségébe tartozó fűszer- és gyógynövényfaj
Nevének eredete a latin origanum nyomán keletkezett, amely a görög origanon folytatása és az orosz (‘hegy’) és ganosz (‘szépség, dísz’) szavakból tevődött össze.
Az ajakosvirágúak családjába tartozó, napos, füves, cserjés helyeken, erdei vágások­ban termő, illatos, évelő növény. Szára egyenes, 40—60 cm magas, a virágzatban elágazó, barnásvörös színű. Levelei keresztben átellenesen állnak, a szár alján 3—5 cm hosszúak, felfelé kisebbedők, tojásdadok, hegyesek, ép szélűek, mirigyesek. Virágzata sokágú bog. A virágok kicsinyek, pártájuk pirosas színű; egész nyáron át nyílnak.
Az ókori Egyiptomban is ismerték már gyógyhatásait, köhögéscsillapítóként volt közismert, az ókori Görögországban pedig sérüléseket gyógyítottak vele. A középkorban az ételeket a szurokfűolajával óvták meg a mikrobás fertőzésektől.
Egész Európában ismerik és használják, de fűszerként főleg a mediterrán konyhára jellemző (gyakran bazsalikommal és rozmaringgal kombinálva). Sajátságos íze van, mely a majoránnára és a kakukkfűre emlékeztet. Hazánkban is gyakori, a száraz gyepek, hegyoldalak és erdőszélek növénye. Leginkább a meszes talajokat kedveli.


Tartalmaz:→ Karvakrolt, illóolajat, cseranyagot, 8% csersavat, fahéjsav származékokat, flavonoidokat és triterpéneket keserű-anyagot, gyantát és gyulladáscsökkentő 0,1—10% timolt
Gyógyhatása(i): A szurokfüvet a természet antibiotikumának tartják. A karvakrol és a timol a baktériumok szaporodását gátolja. Maga a szurokfű 2–5%-ban tartalmazhatja, olaja az szurokfűolaj pedig 40–70%-ban. A legjobb minőségű olajok akár 85%-ban is tartalmazhatják a karvakrolt, de ez függ a lepárlás módjától.
A növény levelét megszárítják, és nyugtató hatású teát főznek belőle. Teája (forrázata) étvágygerjesztő, idegnyugtató, baktériumölő, köhögéscsillapító hatású. A kerti majoránna helyett fűszerként is használják.

Hasonló fajok

[szerkesztés]
A felhasználás szempontjából nincs nagy különbség a fajok között, mivel valamennyi szurokfűféle ugyanolyan ízű, illóolaj összetétele és élettani hatása is nagyon hasonló


Ellenjavallat: Várandósság idején kerülni kell fogyasztását. - Túlzott használata izgatja a bőrt, a nyálkahártyát, az egész szervezetet, ezért gyermekeknek 3 éves korig nem ajánljuk. - Gyermekeknek 3 éves kortól hígítva adható (egy teáskanál teafű 2,5 dl vízhez).


Lásd még: A növényről Mit-mihez Tanácsok, tippek

Magyar Wikipédia: Közönséges szurokfű


A Wikimédia Commons tartalmaz Közönséges szurokfű témájú médiaállományokat.