Szakácskönyv/Mit-mihez/I/Istenfa

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 2118 bájt

Szakácskönyv

Istenfa


Istenfa, ürömcserje
Istenfa
(Artemisia abrotanum, Syn: -)
Más neve(i): Ciprusfű, ebruta, istenfű, istenfa, Isten fája, abrutüröm, ürömcserje, seprőruta, istenfácska.
Az istenfa antiszeptikus, fertőtlenítő hatású és elpusztítja a bélférgeket. Használták máj-, lép- és gyomorproblémák kezelésére. Egy 17. századi növénygyűjtő, (Culpeper 1653), szerint az istenfa jótékonyan befolyásolja a menstruációt.
Hatóanyagai hasznosnak bizonyultak az epehólyag és epe kezelésében, továbbá segíti az emésztést, és a májfunkciókat is javítja.
Használják még a gyógyászatban, külsőleg a sebek borogatására, vagy a fagykárokat szenvedett bőrfelület kezelésére.
Fűszernövényként az átható illatú levelek és virágok gyógyteák készítéséhez, fiatal hajtásait, főként mártások és sültek, (főleg kacsa, liba) és omlós sütemények és pudingok ízesítésére is használják. Kesernyés íze a salátáknak, italoknak és házi készítésű eceteknek fanyar ízt kölcsönöz. Zsíros ételek könnyebb megemésztéséhez kiváló, valamint étvágygerjesztő hatású is. Intenzív aromájú, ezért óvatosan adagoljuk.
Az istenfa leveleit más növényekkel keverve illatos fürdőt készíthetünk, amely az aluszékonyság ellenszere, hajöblítőként korpásodás ellen használják.
A levelekből nyerhető illóolaj erőteljes illata a molyokat és rovarokat távol tartja, a bőrre kenve rovarriasztószer.
Sárga színű festék vonható ki az istenfából, amelyet főleg gyapjúfestéshez lehet felhasználni. A szárított istenfa-leveleket használhatjuk a ruhásszekrényünkben is molyirtóként.


Lásd még: Bővebben

Magyar Wikipédia: Istenfa


A Wikimédia Commons tartalmaz Istenfa témájú médiaállományokat.