Ugrás a tartalomhoz

Szakácskönyv/Mit-mihez/Ö/Őszibarack

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 2153 bájt

Szakácskönyv

Őszibarack

Őszibarackvirág
Őszibarack

Latin neve: (Prunus persica L.)

Népies nevei: ~ Nektarin

Az őszibarack frissít, üdít, jó kedvre derít. Ezt részben niacin-tartalmának köszönheti; csökkenti a vérnyomást, jót tesz a szívnek és az érrendszernek. Viszonylag sok C-vitamin van benne. B-vitamin- és biotin-tartalmuknál fogva főként a sárga húsú fajták kiváló haj- és bőrszépítők. Sárga antioxidáns xantofill színanyagaik rákellenes hatásúak.
A kevésbé leveses barack is hasznos, mert rengeteg rostjával és pektinjével az emésztést segíti, megakadályozza a székrekedést, ami idegen helyen, nyaraláskor segíthet.
A pektin a koleszterinszintet is egészséges irányba tolja el.
Ásványi anyagai közül viszonylag magas, 200 milligrammnyi káliumtartalma jelentős, 9 mg magnézium, 8 mg kálium rejlik benne. Különösen a nyári forróságban, amikor a szívbetegekre nehéz napok várnak, napi 2-3 barack sokat segíthet. A benne lévő kálium és nátrium ugyanis 7:1 arányban van jelen, ami ideálisnak tekinthető a szívpanaszok enyhítésére.
Lekvár, dzsem és befőtt is készíthető belőle. Sütemények, gyümölcstorták, fagylat, ízesítésül sült szárnyashúsokhoz, kakukkfűvel, kevés fehérborral és balzsamecettel készített mártást, de fűszeres sajttal készült szendvicsekre, paradicsomos zöldsalátákba vagy hagymás krumplisalátába is tehetünk vékony barackcsíkokat.
A hűtőszekrényben 2-3 napig eltarthatjuk. Ilyenkor a fogyasztás előtt pár órával érdemes előszedni, mert a szoba-hőmérsékletű gyümölcsnek sokkal jobb az aromája. Csak közvetlenül a fogyasztás előtt érdemes megmosni, mert a nedvesség kedvező feltételeket teremt a rothasztó gombáknak és egyéb mikroorganizmusoknak.