Ugrás a tartalomhoz

Növények/K/Kék iringó

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 1639 bájt

Növények

Kék iringó

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Kék iringó
(Eryngium planum, Syn: )
Más neve(i): iringó, ördögszekér, ördögbocskor
Honos Eurázsia mérsékelt égövi részein. Áttelelő lágyszárú, néha eléri az 1 m magasságot is. Az Alföldön gyakoribb, főleg ártéri réteken néhol gyakori.
A kék iringó az ernyősvirágzatúak rendjébe, ezen belül a zellerfélék családjába tartozó faj.
A növény csúcsi része és a tojásdad virágzat kékes színű. Alsó levelei egyszerűek, a felsők 3-5 hasábúak. Nem annyira elágazó, nyúlánk növény. Júliustól szeptemberig virágzik.
Nedves réteket, legelőket kedveli, erdőszéleken is előfordul. Magyarországon az Alföldön gyakori, elsősorban a nagy folyók ártereiben, máshol ritka.
A kék iringó Közép-Európa, Délkelet-Európa, Kelet-Európa, valamint a Kaukázus térségében honos, valamint Szibéria, Kazahsztán és Kína területén terjedt el. Ausztriában és Németországban is megtalálható.
A kék iringó számára a homoktalaj a legkedvezőbb. Ausztriában e növényfajt a kipusztulás fenyegeti
Ellenjavallat: -

Lásd még: Natúr gyógytea Tanácsok, tippek

Magyar Wikipédia: Kék iringó
A Wikimédia Commons tartalmaz Kék iringó témájú médiaállományokat.
A Wikimédia Commons tartalmaz Kék iringó témájú médiaállományokat.