Szakácskönyv/Mit-mihez/A/Articsóka

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 1968 bájt

Növények

Articsóka

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok


Articsóka
(Cynara scolymus, Syn: )
Más neve(i): -
A mediterrán konyha kedvelt alapanyaga. Magyarországon sokáig dísznövényként ismerték. Bimbóinak vastag sziromlevelei ehetők. Vásárláskor a kisebb bimbókat válasszuk.

Hatóanyagai:

cinarin, szeszkviterpén-laktonok, alkaloidok, flavonoidok (szkolimozid), inulin, aromaanyagok, keserű anyagok.
Virágzatának húsos fészekpikkelyeit salátának vagy főzeléknek elkészítve fogyasztják. Készíthetünk belőle előételt fűszeres mártással, vagy megtölthetjük húsfélével. Markáns íze miatt nem kell fűszerezni, elég, ha citromlével locsoljuk meg.

Gyógyhatása

Az articsóka levelét (cynarae folium) a népi gyógyászatban és a gyógyszergyártásban is felhasználják, serkenti a máj szöveteinek regenerálódását, epehajtó, koleszterinszint csökkentő, emésztést segítő.
A növény leveleiből készült teát általános erősítő, a máj méregtelenítését fokozza, epe és májbajok, magas vérnyomás, érelmeszesedés, cukorbetegség, vese- és hólyagbántalmak elleni szerként használják. Antibiotikumként is ismert.
A virágkezdeményeket zöldségként fogyasztják.
A gyökérnek antibiotikus hatása is van.

Articsókalé

Általános erősítő, a máj méregtelenítését fokozza, lassítja az öregedési folyamatokat.


Lásd még: A növényről Különleges receptek Tanácsok, tippek


A Wikimédia Commons tartalmaz Articsóka témájú médiaállományokat.