Ugrás a tartalomhoz

Szakácskönyv/Mit-mihez/K/Kálmos

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 2084 bájt

Szakácskönyv

Kálmos


Orvosi kálmos
(Acorus calamus, Syn: )
Más neve(i): Orvosi kálmos – Bécsi sás, kalmus, kálmus, Kálmos, vízililiom.


Az orvosi kálmos, az Acoraceae családba tartozó vízinövény. Ázsiai eredetű, 1574-ben hozták Konstantinápolyból Bécsbe, majd innen terjedt el hazánkban is, főként szerzetesek és barátok közvetítésével, akik gyógyhatása miatt termesztették. A növények később kivadultak, mára pedig a magyar flóra szerves részévé váltak.
Az egész északi féltekén megtalálható tavakban, mocsaras helyeken, állóvizek partjain. Gyökere (calami rhizoma) kúszó, elágazó, kellemes illatú, kesernyésen fűszeres ízű gyógynövény. Illóolajat, nyálkát, cseranyagot, keményítőt tartalmaz.

Magyarországon védett növénynek számít.

Felhasználása

Egyes gyümölcsleveseknél, gyümölcs-salátáknál, de legfőként borok, likőrök és pálinkák, gyógyteák fűszerezésére használják.
Gyógyhatása(i): Kitűnő étvágygerjesztő, idegerősítő, vértisztító, gyomorerősítő, élénkítő, alacsony vérnyomás, vérszegénység ellen. - A gyökértörzs étvágygerjesztő, emésztésserkentő, vértisztító és erősítő teakeverékek alkotórésze. - Alacsony vérnyomás és vérszegénység ellen is alkalmazzák. - Emésztési zavarok elleni és epekőhajtó teakeverékekben is meg található.
Főként keresett likőripari alapanyag. Fürdőként is alkalmazható.


Ellenjavallat: Esetleges cisz-asaron tartalma miatt nagy mennyiségben gyógyteákban nem alkalmazható.


Lásd még: Bővebben

Magyar Wikipédia: Kálmos


A Wikimédia Commons tartalmaz Kálmos témájú médiaállományokat.