Ugrás a tartalomhoz

Növények/I/Illa­tos macskamenta

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2944 bájt

Növények

Illa­tos macskamenta

Illa­tos macskamenta


Illa­tos macskamenta
(Nepeta cataria, Syn: -)
Drog Catariae herba,
Más neve(i): gyöngymenta


Az illatos macskamenta az ajakosvirágúak rendjébe és az árvacsalánfélék családjába tartozó faj. Nemzetségének a típusfaja.
Európa déli részeitől és Finnországtól kezdve, Ázsia nagy részén keresztül a Koreai-félszigetig őshonos. A Mátrában megtalálhatóak állományai. A világon sokfelé betelepítették. Hazánkban üde gyomtársulásokban, cserjésekben több helyen a természetben is megtalálható, nem védett növény, bárki, aki felismeri, szedhet belőle.
A növény gyorsan fejlődik és könnyű gondozni kb. 80 cm–1 m magasra növő, erősen citromillatú zöldesszürke évelő növény. A virágai, melyek kora nyáron jelennek meg, a fogazott levelei között csoportosan helyezkednek el. Napos vagy félárnyékos helyen, bármilyen talajon termeszthető. Vonzza a méheket és elriasztja a földibolhákat a mellé ültetett zöldségnövényektől. A növény az egész évszak alatt folyamatosan virágzik. Egyes változatai nagyon vonzóak a macskák számára, akár élő, akár szárított formájukban. Átlagos magassága 50-80 centiméter.
Virágzáskor gyűjtsük hajtásait és leveleit, szárítás után aromatartó zacskóban vagy sötét színű üvegben tároljuk. Termesztésbe vont változata (Nepeta cataria var. citriodora) magasabb termésével és erős citromillatával tér el a vadon termő gyöngymentától.


Tartalmaz:→ '
Gyógyhatása(i): hatóanyagai nyugtatják az emésztőrendszer és a méh simaizmait, ezt a görcsoldó hatását használhatjuk ki a csecsemők bélgörcseinek oldására és a menstruációs görcsök csökkentésére. Gyomorrontás, hasmenés esetén antibiotikus hatása érvényesül. Savtermelés szabályozására a legkellemesebb ízű és legjobb hatású növény, a gyomorégés, gyomorfekély elleni teakeverékek jó kiegészítője. Csillapítja a szorongásos fejfájást, nyugtatóként és elalvássegítőként is alkalmazható. Teája hidegen, jégkockával frissítőként, forrón izzasztóként, lázcsillapítóként fogyasztható.


A macskák őrült szaglászással, rágcsálással és az illatos macskamenta ide-oda való pofozgatásával reagálnak a növényre. Nemcsak a házi macskákra van hatással, hanem a legtöbb nagymacskára is, például a hiúzokra, leopárdokra, hópárducokra, jaguárokra, és oroszlánokra.
Ellenjavallat: -


Lásd még: Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Illa­tos macskamenta


A Wikimédia Commons tartalmaz Illa­tos macskamenta témájú médiaállományokat.