Növények/B/Barátcserje

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
< Növények‎ | B
A lap mérete: 3200 bájt

Növények

Barátcserje

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Barátcserje
Barátcserje
levelei
Barátcserje
(Vitex agnus-castus, Syn: )
Más neve(i): -


Védett növény! - Eszmei értéke:,- Ft. (2016)}}
A barátcserje az árvacsalánfélék családján belül a barátcserje nemzetségbe tartozó növényfaj. Korábban a vasfűfélék (verbénafélék, Verbenaceae) családjába sorolták, de az APG eredményei alapján átkerült az árvacsalánfélék (Lamiaceae) családjába. A Mediterrán térségtől a Krím-félszigeten keresztül Közép-Ázsiáig honos. Nőgyógyászati panaszok kezelésére használt gyógynövény.
A barátcserje 2 - 3 méter magas, terebélyes ágrendszerű, illatos cserje. Tenyeresen összetett levelei aromás illatúak, hasonlítanak a marihuánához (Cannabis sativa). Valódi szúnyogűző hatású! Lila vagy halvány ibolyaszínű illatos virágai 10–15 cm-es füzérekben júliustól szeptember végéig nyílnak.
Közepesen szárazságtűrő, fényigényes faj. Szúnyogűző hatása, késői virágzása és szép lombja miatt értékes és igen kedvelt díszcserje. A barátcserje termésének kivonata gyógyhatású, - nőgyógyászati panaszok kezelésére, menstruációs ciklus szabályozására használják.
Számos különböző alkotóelemet tartalmaz, többek között flavonoidokat, iridoid glükozidokat és terpenoidokat. Úgy tűnik, hogy a teljes terméskivonat gyógyhatású. Hormonokat nem tartalmaz, jótékony hatásának lényege azonban éppen az agyalapi mirigy serkentése – különösen az LH-hormonnak nevezett lutropin termelésére. Ez közvetett módon növeli a szervezet progeszteron-termelését – ez az anyag pedig a menstruációs ciklus szabályozását segíti. A prolaktin-termelés szabályozását is javítja. Az enyhén megemelkedett prolaktin-szint csökkentése nemcsak néhány meddő nőnél lehet hasznos, de azoknál is, akik melle a menstruáció előtti tünetek (premenstruációs szindróma PMS) részeként nyomásérzékeny.
Alkalmazzák még akne, antibakteriális, hörghurut (bronchitis), cukorbetegség, depresszió, izzadást kiváltó szer (diaforetikum), hasmenés (diarrhoea), fájdalom, gyomorbaj, gyulladás, influenza, köptető, megfázás, migrén estén. Továbbá sebek kezelésére, szorongásos zavarokra is javallott.


Ellenjavallat: Terhesség és szoptatás alatt, valamint hormonkészítmények (fogamzásgátlók) szedése esetén a gyógynövény használata tilos, a hormonháztartásra gyakorolt hatása miatt. A gyógynövény szedéséről minden esetben konzultálnia kell kezelőorvossal.


Lásd még: Magyar Wikipédia: Barátcserje


A Wikimédia Commons tartalmaz Barátcserje témájú médiaállományokat.