Szakácskönyv/Mit-mihez/E/Élesztő

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 3274 bájt

Szakácskönyv

Élesztő

Élesztő
(Saccharomyces cerevisiae, Syn: (Syn: {{{2}}}, ) és származékai
Más neve(i): '

Drapp színű, frissen rugalmas tapintású, kagylós törésű, jellegzetes ízű és szagú, egysejtű gombák tömegéből álló élelmiszer.

Sütésnél, a felhasznált lisztmennyiséghez kb. 4-10% élesztőt kell adni. Ez azt jelenti, hogy 1 kg liszthez kb. 1 kockányi friss élesztőre (50 g), vagy 2 tasak (14 g) szárított élesztőre van szükség. A felhasználandó élesztő mennyisége azonban mindig az adott recepttől függ.
Fontos, hogy mindig hűvös (2 – 8 ℃) és száraz helyen tároljatok. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy az élesztő élő anyag. Ezért ne hagyjátok csomagolatlanul a hűtőben, mert keresztszennyeződésnek lesz kitéve! Az egyszer kibontott és nem felhasznált élesztőt érdemes folpack-ba vagy alufóliába csomagolni és rövid időn belül felhasználni!
Sütés előtt, amennyiben fel szeretnétek futtatni az élesztőt, sohasem forró vízbe, vagy tejbe morzsoljátok! A folyadék optimális hőmérséklete 36-37°C, a melegebb folyadék elpusztítja az élesztőgombákat, a hidegebb lelassítja a kelesztést. Még néhány fontos tanács:

Miben különbözik a friss és a szárított élesztő?

A szárított élesztőt friss sajtolt élesztőből állítják elő szárítással, alacsony hőmérsékleten. A szárításnak köszönhetően 12 – 24 hónapig is tárolható.
A szárított élesztő emulgeálót is tartalmaz, ellenben a frissel, ami egy komponensű, csak élesztőből áll.
Ezzel az élesztővel is hasonlóan kell elkészíteni a tésztát, mint a friss élesztővel, annyi különbséggel, hogy hosszabb ideig kell keleszteni, valamint a szárított élesztőt nem szükséges futtatni, közvetlenül a liszthez adható.
A folyadékba ne tegyetek túl sok cukrot, mert sajnos a túl sok cukor is megölheti az élesztőgombákat.
Az élesztőt nem tanácsos közvetlenül a sóval érintkeztetni, mert az szétfolyatja, ezért a sót mindig előzetesen keverjétek a liszthez.

Gyógyhatása

Az élesztő fogyasztása jótékony hatással van a hangulatunkra, csökkenti a depresszió tüneteit, segít az idegességen és szorongáson, hozzájárul ahhoz, hogy jobban aludjunk és kipihentebben ébredjünk.
Étvágyjavító hatása is van, emellett nagyon jót tesz azoknak a nőknek, akik premenstruációs szindrómával küzdenek.
Az élesztő jótékonyan hat az emésztésünkre is, egyrészt segít a hasmenéses tünetek csökkentésében, másrészt a krónikus, bakteriális fertőzés miatt kialakuló bélpanaszokat is csökkenti.
Cukorbetegeknek is jót tesz, a benne található vitaminok és ásványi anyagok (elsősorban a króm) miatt ugyanis hatékony a vércukorszint helyreállításában.
A magas koleszterinszintet is csökkenti, a HDL-, vagyis a "jó" koleszterin arányát pedig növeli a vérben.