Szakácskönyv/Mit-mihez/K/Kínai fahéjfa
- (Cinnamomum aromaticum, Syn: syn.: Cinnamomum cassia)
- Más neve(i): -
- Cinnamomi cassiae cortex (Ph. Hg. VII.)
- Cinnamomi cassiae aetheroleum (Ph. Eur. 4., Ph. Hg. VIII.)= Cinnamomi aetheroleum (Ph. Hg. VII.)
A magyar konyha nemcsak az édes alapú recepteknél, hanem a levesekhez és a sültekhez kínált mártásokba is használ belőle egy-egy csipetnyit. Őrölt állapotban mézeskalács, almás lepény, rétes, zsírban sült fánk, rizsételek, tejes ételek, míg egész állapotban kompótok, befőttek, gyümölcslevesek, forralt borok és egyéb italok készítéséhez. Kiválóan hangsúlyozza például a szilva ízét.
- Gyógyhatása(i): gyomorerősítő szer, növeli a gyomor tónusát, serkenti a gyomorsav elválasztását (stomachicum), puffadást csökkentő (carminativum).
A leveleiből nyert illóolaját külsőleg reuma kezelésére, zsíros bőrre készült samponokban, testápolószerekben, kézápoló szerekben, rozaceás és zsíros bőrre készült arcápolókban, lábápolószerekben, szájápolásban. A fahéjolaj fogpasztában gátolja a fogszuvasodást, a bőr sérüléseinek elfertőződését megelőzi. Kozmetikai termékekben ajánlott felhasználási koncentráció: 0,1 – 1%.
- Ellenjavallat: A fahéjban található kumarin nagy mennyiségben mérgező, májkárosító hatású, napi több mint 0,1 mg/testtömegkilogramm fogyasztása esetén, főleg véralvadásgátló gyógyszerek együttes alkalmazása során rossz hatással van a véralvadásra.
Lásd még: A növényről Kínai fahéjolaj
- Magyar Wikipédia: Kínai fahéjfa