Ugrás a tartalomhoz

Szakácskönyv/Mit-mihez/J/Japán kumkvat

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 2060 bájt

Szakácskönyv

Japán kumkvat

Japán kumkvat
Japán kumkvat
Japán kumkvat
(Citrus japonica, Syn: Fortunella japonica)
Más neve(i): japán kumkvat, marumi kamkvat, nagami kamkvat vagy morgani kamkvat


A kumkvat, a szappanfavirágúak rendjébe, a rutafélék családjába tartozó örökzöld, mediterrán növényfaj. Őshazája Kína és Indokína, de már az ókorban a Közel-Keleten is termesztették.
Bogyótermése, elliptikus vagy hosszúkás tojás alakú, éretten narancsszínű, (2,5-4,5 x 2–3 cm). A húsos héj édes ízű, terméshúsa bő levű, fajtól függően 3-6 gerezdre tagolódik és 3, viszonylag nagy magot tartalmaz, íze savanyú. Féléretten leszedve, alma közé, fóliába téve utóérik. Létezik mag nélküli változata is.


Tartalmaz:→ 97 mg foszfor, 266 mg kalcium, 995 mg kálium, 30 mg nátrium, és 1,7 mg vas, valamint 0,9 g fehérjét, 0,1 g zsírt, 17,1 g szénhidrátot, 81,3 g vizet, és 0,6 g rostot, a vitaminok közül: 2530 mg A-vitamin, 0,35 mg B1-vitamin, 0,4 mg B2-vitamin, és 151 mg C-vitamin tartalmaz.
Gyógyhatása(i): '


Felhasználjuk:Termését a kamkvatot héjastul, magostul, egészben fogyasztják, íze is a citrusokat idézi: húsa savanykás, héja édeskés aromájú. Sokrétűen felhasználható: frissen magában, (gyümölcsként, gyümölcssaláta, koktélok díszítésére), karamellizálva köretként vagy dzsemként, mártás, csatni, lekvár, zselé és likőr is készül belőle. Héját és gyümölcsét egyben érdemes cukrozott édességnek is elkészíteni.


Ellenjavallat: -


Lásd még: A növényről Tanácsok, tippek

Magyar Wikipédia: Japán kumkvat


A Wikimédia Commons tartalmaz Japán kumkvat témájú médiaállományokat.