Növények/V/Vörös pálmamoszat
Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez
Latin Növények listája Allergén növényekDísznövények Ehető növények Élvezeti növények Fák Festőnövények Fűszerek Gabonák Ehető gombák Gyógygombák Gyógynövény lista Gyógynövény terápiák Növények gyógyhatása Gyógyteák Illóolajok Zsíros olajok Gyomnövények Gyümölcsök Hiperakkumulátor növények Húsevő növények Ipari növények Légtisztító növények Mérgező növények Mézelő növények Parazita növények Pszichoaktív növények Zöldségfélék Védett növények Vízinövények Inváziós fajok • Fajtalisták • Mit-mihez használunk
Vörös pálmamoszat
- (Palmaria palmata, Syn: -)
- Más neve(i): vörös pálmaalga
- A vörös pálmamoszat a vörösmoszatok közé tartozó tengeri növény.
- Az Európa nyugati (főleg a Brit-szigetek és Skandinávia), Ázsia északkeleti (Japán, Korea, Oroszország) és Észak-Amerika (Kanada, Alaszka) partvidékeinek sekély vizeiben gyakori. A Kalifornia partjainál honos Palmaria mollis fajt korábban a Palmaria palmata egy változatának tartották.
- A moszatnak egy kis korong alakú rögzítőkészüléke van, amivel a part menti sziklákhoz vagy más moszatokhoz rögzül. A rögzítőkészülékből kb. 40 cm átmérőjű, szívós, bőrnemű, ujjszerűen elágazó lebenyekre tagolódó telepet nevel. A telep színe, lehet mélyvörös, vagy vörösesbarna.
- Szaporodása nemzedékváltakozásos. Tavasszal és nyár elején tömegesen fejlődik.
- A megmosott és felszeletelt lemezeit nyersen salátákba használják, de főzelékként is kedvelt. :Nagyon szívós, ezért sokáig kell főzni. Szárítás és őrlés után zöldséges ételek, saláták ízesítője lehet. A moszat ásványi anyagokban, különösen káliumban és magnéziumban gazdag, de magas jódtartalma miatt is értékes tápanyag.
Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]
- Ír moszat (Chondrus crispus)
- Porphyra umbilicalis (magyar neve nincs, de alakra hasonlít a tengerisalátához)
- Tengerisaláta (Ulva lactuca)
Lásd még: Vörös pálmamoszat
{{commonskat|Palmaria palmata|Vörös pálmamoszat}