Gomba/Gyógygombák/Gyapjas tintagomba

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.


Gombák

Gyapjas tintagomba


Gyapjas tintagomba
Gyapjas tintagomba
Gyapjas tintagomba
(Coprinus comatus, Syn: )
Más neve(i): -

Étkezési érték: ehető gomba, ízletes.

A gyapjas tintagomba az osztatlan bazídiumú gombák osztályának a kalaposgombák rendjéhez, ezen belül a csiperkefélék családjához tartozó faj.

Megjelenése

A gyűjtő a fiatal, fehér gombát jellegzetes, csaknem hengeres alakjáról már messziről felismeri. Az 5-10 centiméter magas kalap nemsokára felnyílik, és keskeny harang alakúvá változik. Átmérője 3-16 centiméter.
Felülete csaknem a csúcsáig üstökszerűen gyapjas, pelyhes, pikkelyes, eleinte fehér, később rózsaszínű, barnás, majd fekete.
A lemezek sűrűn állnak és különböző hosszúak.
A fehér, karcsú tönk 5-16 centiméter hosszú és 6-15 milliméter vastag, finoman szálas, rajta mozgatható gallér van, töve gumósan megvastagodott. A kezdetben annyira mutatós tintagomba végül kenőcsös, tinta-fekete tömeggé folyik szét.

Élőhelye

A gyapjas tintagombának tavasztól őszig egyre-másra jelennek meg termőtestei, egyenként vagy csoportosan, mindenekelőtt utak szélén, parkokban, kertekben, réteken, világos erdőkben, elsősorban trágyázott helyeken.
A síkságoktól a középhegységekig széles körben elterjedt.
Jellegzetes színe, gyapjassága miatt más tintagomba (Coprinus) fajokkal nem téveszthető össze.

Felhasználhatósága

A gyapjas tintagomba fiatalon ehető gomba. Addig fogyasztható, amíg lemezei fehérek. Főzés során jellegzetes illata van, íze azonban kellemes; a fiatal példányok elsőosztályú csemegegombák.
Sokáig úgy tartották, hogy ez a faj egy koprin nevű anyagot tartalmaz, ami alkohollal együtt fogyasztva mérgezéses tüneteket okoz. Ez a téves információ több szakkönyvben is előfordul.
Más fajok, például a ráncos tintagomba, valóban tartalmazzák ezt a vegyületet, viszont a gyapjas tintagombából egyáltalán nem sikerült kimutatni, ezért az alkoholfogyasztástól nem kell tartózkodni.


Ellenjavallat: Ez a szócikk kizárólag tájékoztatási célt szolgál, nem alkalmas betegségek kezelésére. A gyógygombákat is tartalmazó étrend-kiegészítő készítmények alkalmasak lehetnek betegek kiegészítő terápiájára, de semmiképen sem helyettesítik a hagyományos orvosi terápiát.

Lásd még

Forrás: Ewald Gerhardt: Gombászok kézikönyve

Magyar Mikológiai Társaság gombanévjegyzék

A Wikimédia Commons tartalmaz Gyapjas tintagomba témájú médiaállományokat.