Ugrás a tartalomhoz

Gomba/Gyógygombák/Óriás pöfeteg

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.


Gombák

Óriás pöfeteg

Gomba portálMikológiaGombacsaládokGombalista (HU-La)Gomba fajtákGombanevek változásaiEhető gombákGyógygombákNem ehető gombákMérgező gombákGombamérgezésekVédett gombákGombák eltevéseGombás ételekGombavizsgálatGombanaptárGomba szótárMit-mihez használjunk



Óriáspöfeteg
Óriás a kertben
Óriás pöfeteg
(Langermannia gigantea, Syn: Calvatia gigantea)
Más neve(i): -

Étkezési érték: ehető gomba.

Az óriáspöfeteg a gombákhoz ezen belül az osztatlan bazídiumú gombák a kalaposgombák rendjébe és a csiperkefélék családjába tartozó gombafaj.

Előfordulása

A tápanyagokban gazdag réteken, legelőkön, kertekben, erdőszéleken fordul elő leggyakrabban. Egész Európában előfordul, de nem mindenhol gyakori.

Megjelenése

Akár 40 centiméteres átmérőjűre és több kilogramm súlyúra is megnőhet.
Fiatalon külső felszíne fehér és finoman pelyhes, később megbarnul. Belső spóratermő rétege kezdetben fehér, majd ez is megbarnul, és porszerűvé válik.

Felhasználása

Fiatal fehér, rugalmas húsú példányait kell gyűjteni, amelyeknek bőre könnyen lehúzható. Tisztítás, felszeletelést követően, vajban párolva, rántva vagy bundázva fogyasztható.
A porszerű spórát vérzéscsillapításra is lehet használni. (Régen tartottak ilyen gombát a ház környékén ilyen esetekre.)

Hasonló fajok

- A pöfetegeknek több ehető fajuk van, amelyek kisebb átmérőjűek, méretük a 6‑8 cm-t nem haladja meg, de nem szabad összetéveszteni a w:gyilkos galóca, fiatal, még burokba zárt példányaival.
- A pöfetegféléknek mérgező fajai is vannak, amelyeknek felszíne barnásabb, repedezettebb, és húsuk szürkés, szürkésbarna, vagy fekete, egyikük az w:áltrifla.


Ellenjavallat: : Ez a szócikk kizárólag tájékoztatási célt szolgál, nem alkalmas betegségek kezelésére.
A gyógygombákat is tartalmazó étrend-kiegészítő készítmények alkalmasak lehetnek daganatos betegek kiegészítő terápiájára, de semmiképen sem helyettesítik a hagyományos orvosi terápiát.

Lásd még


Forrás: Ewald Gerhardt: Gombászok kézikönyve

Magyar Mikológiai Társaság gombanévjegyzék

Forrás: TERRA Alapítvány

A Wikimédia Commons tartalmaz Óriás pöfeteg témájú médiaállományokat.