Gomba/Ehető gombák/Barnásvörös galambgomba
< Gomba | Ehető gombák
Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez
Fűszerekről Fűszerek hatóanyagai Ismertebb fűszerek Ételízesítők Fűszerkeverékek Fűszerolajok Fűszerolajos receptek
Fűszersók Ehető gombák Nem ehető gombák Mérgező gombák Gyógygombák Gomba fajták Gombás ételek Gombák eltevése Védett gombák Ecetek Fűszeres ecetek Kandírozás Mustárkészítés Mit-mihez használjunk
Barnásvörös galambgomba
- (Russula integra var. integra, Syn: Russula integra)
- Más neve(i): -
Étkezési érték: ehető gomba.
A barnásvörös galambgomba galambgomba-alkatúak rendjébe, ezen belül a galambgombafélék családjába tartozó, Európában és Észak-Amerikában honos, fenyőerdőkben élő gombafaj.
Kalap
- 6-12 cm átmérőjű, az olajbarnától a borvörösön keresztül a csokoládébarnáig terjedő színű, fél-gömbölyűből domború, később laposra kiterül, közepe gyakran fakóbb, a kalapbőr sima és fényes, nedves időben tapadós, széle bordás. Bőre csaknem a közepéig lehúzható.
Lemezek
- szélesek, sűrűn állók, alapjukon erezetesen érintkeznek egymással. Kezdetben fehérek, majd halványsárgák, megérve okkerek.
Tönk
- vastag, fehér, szélesedő alján idővel sárga foltokkal. Tömör, kemény, később szivacsos. Felszíne eres, ráncos lehet.
Hús
- fehér, merev, kellemes mogyoróízű.
Előfordulás
- júniustól novemberig, egyenként vagy néhányadmagával jelenik meg luc-, erdei- és jegenyefenyők közelében, mindenféle talajon, elsősorban hegyvidéken, de síkságokon is gyakori.
Étkezési érték
- ehető, ízletes gomba.
Megjegyzés
- változatos színe miatt ezt a gombát nehéz meghatározni, de a hasonló színű fajoknak az íze csípős. A gomba megízlelése a legjobb eredménnyel kecsegtető módszer a galambgombák meghatározásában.
Figyelem! A saját gyűjtésű gombát felhasználás előtt feltétlenül vigyük el gombavizsgálatra, amit Magyarországon magánszemélyeknek – a kijelölt piacokon – ingyen elvégeznek! |
Lásd még[szerkesztés]
- Mikológia
- Gombákról bővebben
- Gombás ételek
- Magyar Wikipédia: Barnásvörös galambgomba
Forrás: Karin Montag - Gombák, Dr. Rimóczy Imre - Gombaválogató 5.