Ugrás a tartalomhoz

Gomba/Ehető gombák/Aranytinóru

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.


Gombák

Aranytinóru

Gomba portálMikológiaGombacsaládokGombalista (HU-La)Gombanevek változásaiGomba fajtákEhető gombákGyógygombákNem ehető gombákMérgező gombákGombamérgezésekVédett gombákGombák eltevéseGombás ételekGombavizsgálatGombanaptárGomba szótárMit-mihez használjunk



Aranytinóru
Aranytinóru
Aranytinóru
(Xerocomellus chrysenteron, Syn: Boletus chrysenteron)
Más neve(i): Arany nemezestinóru, Arany tinóru


Étkezési érték: Ehető gomba! árusítható, de gyorsan megromlik.

Az aranytinóru a valódi gombák országához, azon belül a tinórufélék családjába tartozó, Magyarországon is megtalálható faj, amelyet korábban a tinóru (nemezestinóru, Xerocomus) nemzetségbe soroltak, majd 2008-ban a cseh mikológus, Josef Šutara az újonnan létrehozott Xerocomellus nemzetségbe sorolta be.

Előfordulás

Májustól novemberig, lomb és fenyőerdőben, parkokban növő gyakori faj.

Kalap

3–10 cm átmérőjű; félgömb alakú, domború, majd kiterül; sárgásvöröses vagy olívbarnás; felülete nemezes, gyakran erősen felrepedezik, a repedésekben a hús vöröses.
Tág pórusú; sárgás majd zöldessárga, olívzöld lesz, nyomásra kékül.

Tönk

3–6 cm hosszú, 0,5–1,5 cm vastag; karcsú, gyakran görbe, töve többnyire elvékonyodik; sárgás alapon vöröses korpázottság díszíti.

Hús

A kalapban gyorsan megpuhul, a tönkben keményebb; sárga, a kalap bőre alatt vöröses, vágásra kissé kékül; gyenge gyümölcsillatú, jóízű.


Összetéveszthetőség

Összetéveszthető az ehető recéstönkű nemezestinóruval, és hasonlít hozzá még az ehető piros tinóru és a mérgező farkastinóru.


Lásd még


A Wikimédia Commons tartalmaz Aranytinóru témájú médiaállományokat.