Növények/Zsírosolajok/Feketekömény olaj

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
A lap mérete: 2329 bájt

Növények

Feketekömény olaj

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyógygombákGyógynövényNövények gyógyhatásaGyógyteákIllóolajok Zsíros olajok Gyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Növények listája – Ábécé szerinti tartalomjegyzék
kerti katicavirág
fekete-köménymag
Feketekömény-olaj
(Nigella sativa, Syn: -)
(Drog(ok): |Nigellae semen - Melanthi semen - Cumini nigri semen | Nigella sativa oleum | {{{3}}} | | | )
Más neve(i): feketekömény, fekete hagymamag, kerti kandilla, kerti katicavirág, szőrös kandilla, termesztett kandilla, termesztett katicavirág.

A kerti katicavirág, vagy feketekömény (Nigella sativa) régi kultúrnövény, magját már az ókorban is használták fűszer-, és gyógyszerként.

Az utóbbi években a modern tudomány számos tesztnek vetette alá, aminek köszönhetően tanulmányok tömkelege erősíti meg egészségre gyakorolt, jótékony hatását.
Ezenkívül számos tápanyagot, esszenciális savakat és az alábbi vegyületeket tartalmazza:
B1-, B2- és B3-vitamin, Béta-szitoszterol, cink, fehérje, folsav, foszfor, kalcium, palmitol, réz, sztearinsav, thymoquinone, vas
Az olaj aktív hatóanyagai bizonyítottan képesek felvenni a harcot számos betegséggel szemben, mivel természetesen serkentik az immunsejtek termelődését. Ezenkívül védik a májat (ami a szervezetünk szűrőrendszere) a mérgezésektől.
Rendszeres fogyasztásával (6 vagy annál több hónap) az alábbi betegségek kezelhetők sikeresen:
allergia és orrmelléküreg-gyulladás, szorongás és feszültség, hörghurut, megfázás, cukorbetegség, hasmenés, emésztési zavarok, gyomorégés, hajhullás, fejfájás, migrén, magas vérnyomás, álmatlanság, bélparaziták, levertség, depresszió,
A javasolt mennyiség általában 1 teáskanál naponta kétszer, kb. egy órával étkezés előtt. Fogyaszthatjuk önmagában, vagy gyümölcslébe, teába keverve is, mivel van egyfajta pikáns íze.
Bőrápoló szerként bizonyítottan hatékony:
ekcéma, gombás fertőzések, pattanás, pikkelysömör esetén.


Lásd még: [[|]]

Magyar Wikipédia: Feketekömény olaj


A Wikimédia Commons tartalmaz Feketekömény olaj témájú médiaállományokat.