Ugrás a tartalomhoz

Növények/Zsírosolajok/Mákolaj

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 2901 bájt

Szakácskönyv

Mákolaj

Mákolaj
Mákgubú
Mákolaj
(Papaver somniferum, Syn: -)


A mák a boglárkavirágúak rendjében a mákfélék családjának névadó faja, fontos kultúrnövényünk.
Fajai Eurázsia, Afrika és Észak-Amerika mérsékelt és hideg égövi területein honosak. Általában fagytűrők.
Felálló, szőrös vagy sima szára akár 120 cm magasra is fölmagasodhat. Nyél nélküli, felfelé törő, ovális levelei gyakran fogazottak, fűrészesek.
Virágai ragyogó fehérek vagy vörösek, rózsaszínek vagy lilák vagy ezen színek keveréke. A mák gubója a néhány cm-től az ököl nagyságig is megnőhet.
A mák magjából világossárga mákolajat sajtolnak, melynek magas kalcium és cink tartalma van, valamint B-, E- vitaminokban gazdag. A mákolaj kellemes ízéért elsősorban a 2-pentylfuran vegyület felelős, mivel egyáltalán nincsen semmilyen szaga, viszont igen kellemes az íze. A mákolaj ezenfelül koncentráltan tartalmaz linolsavat is, amelynek jelenléte akár 74,5% is lehet. A mákolaj rendkívül gazdag telítetlen és többszörösen telítetlen zsírsavakban, vitaminokban és ásványi anyagokban, további jelentős trigliceridjei az olajsav és a palmitinsav. De szintén jelen vannak benne az olyan illóolajok, mint az 1-pentanol, az 1-hexanal, az 1-hexanol és a kapronsav.

Kiemelkedő aminósav, foszfor, kálcium és vastartalom jellemzi.

A mákból nyert olajnak finoman fanyar, enyhén diós íze van, ami különösen hideg ételekben érvényesül jól. A mákolaj a mákos tésztában, mákos nudliban és mákos rétesben, és salátákkal fogyasztható. A mákolajat sötét üvegben tárolják, mivel fényérzékeny.
Csontritkulásban szenvedőknek nagyon hasznos, megállíthatja a csontszövetek leépülésének folyamatát, megelőzheti a trombózis és embólia kialakulását, normalizálhatja a vér koleszterinszintjét és a magas vérnyomást. Jótékony hatása van szívre, idegerősítő, hangulatjavító, szellemi teljesítményfokozó, immuntámogató, jót tesz a pajzsmirigynek, és a sebek gyógyulásában.
A mákkal ritkán likőrt is ízesítenek, például a magyar Magna Cum Laude Mácum vagy a francia Briottet Liqueur de Coquelicot de Nemours máklikőröket. A mákolaj olajfesték kötőanyagaként is használható.


Lásd még: Bővebben


Magyar Wikipédia: Mákolaj
A Wikimédia Commons tartalmaz Mákolaj témájú médiaállományokat.