Növények/Zsírosolajok/Mustárolaj
Megjelenés
< Növények | Zsírosolajok
Mustárolaj
- (Sinapsis alba, Syn: Brassica nigra, Brassica x juncea)
- Drog Brassica nigra oleum,
- Más neve(i): Fehér v.Angol mustár, fekete v. Francia mustár, indiai v. szürke mustár-
Különféle mustárok magjából, hideg sajtolással készítenek zsíros olajat. A sajtolás nem szokott olyan mértékű lenni, mint más magvak esetén, mert a sajtolást követően megmaradó lepényből (pogácsából), őrléssel mustárliszt, majd egyéb hozzávalókkal (ecet, bors, szegfűszeg, tárkony, hagyma, só és egyéb fűszerek), mustár fűszer is készül.
- Tartalmaz:→ A, B, D, E és K vitaminok, valamint ásványi anyagok, zsírsavak, (Omega-3 és az Omega-6). - Jellemző glikozidjai az allil-izotiocianátok (sinalbin – a fehér mustárban, sinigrin - a fekete mustárban). - Tartalmaz még 0,2-1,0% illóolajat, 20-40% zsíros olajat, nyálkaanyagokat, erukasavat.
A glikozidokat víz, vagy nyál jelenlétében a mirozin enzim elbontja allil mustárolajokra és más vegyületekre, ezek okozzák a mustár csípős ízét, szagát. - Az allil-mustárolaj-tartalom fajtól és fajtától függően változó, 0,5-1,7%.
- Gyógyhatása(i): Jó a pattanásos, kiütéses bőrre, érelmeszesedés, magas vérnyomás, anyagcsere-zavarok, epe- és májbántalmak emésztési panaszok, felfúvódás, reuma, isiász (idegbecsípődés) és bőrkiütések esetén is. - A magból naponta 3 x 1 – 1 csapott kávéskanállal, szétrágás nélkül kell lenyelni. - Egy – egy kúra 6-8 hétig tartson. - Gyógyhatása abban áll, hogy a szervezeten emésztetlenül átmenő magok emulziói kioldódnak.
- Felhasználjuk: A fekete mustárt lényegében csak a konzervipar és a gyógyszeripar használja.
- Ellenjavallat: -
- Magyar Wikipédia: Mustárolaj
- Forrás: Tolnai világlexikona - Mustár, Mustárliszt, Mustárolaj| 12.kötet MEN-NÉM 219. oldal