Ugrás a tartalomhoz

Növények/Zsírosolajok/Argán olaj

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 5505 bájt

Szakácskönyv

Argán olaj


Argán olaj
(Argania spinosa, Syn: )
Drog Argania oleum,
Más neve(i): -


Az argánolaj egy növényi olaj, amit a vajfafélék családjába tartozó, marokkói elterjedésű argánfa (Argania spinosa) magjából nyernek. Marokkóban az argánolajat étkezési és kozmetikai célra is használják: szokás például belemártogatni a kenyeret és úgy fogyasztani reggelire, de előszeretettel keverik bele kuszkuszba és adják tésztákhoz is. Kozmetikai felhasználása szépészeti célokat szolgál, de alkalmazzák bőrbetegségek kezelésére is.
Az argánfa kis méretű, gömbölyded, hengeres vagy kissé kúpos alakú terméseket hoz, ebből kell kinyerni a magban található olajat. A termés vékony héja alatt lédús gyümölcshús található, ennek közepén helyezkednek el a csonthéjas magvak, amelyek súlya az egész termés súlyának negyedét is meghaladhatja. A csonthéjon belül egy, kettő vagy három, olajban dús mag rejlik, ebből körülbelül 30~50% olaj nyerhető ki, függően az alkalmazott eljárás módjától.
Az olaj kinyerése a feldolgozási eljárás kulcsfontosságú része. A hagyományos módszereket követő kinyerésnél először szabad levegőn szárítják a terméseket, majd a héjával együtt lehántják a gyümölcshúst, amit leginkább állatok takarmányozására használnak fel. Egyes termelők kihagyják a szárítás fázisát, és mechanikus módszerekkel távolítják el a csontárt körülvevő gyümölcshúst.
A következő feladat a csontárok megtörése, hogy hozzájussanak az olajban gazdag magokhoz. Ezen eljárás mechanikusabbá tételére jó néhány kísérlet történt már, jobbára sikertelenül, így az argánfeldolgozó munkások ezt a fárasztó és időigényes munkafázist jelenleg is leginkább kézzel végzik. A berber asszonyok előszeretettel vállalják magukra ezt a feladatot.
Étkezési célú felhasználáshoz a magokat enyhén megpörkölik, majd miután kihűltek, megőrlik és kipréselik azokat. Az így létrejövő barna színű pép nagy része tiszta, szűretlen argánolaj, amit az eljárás végén edényekbe fejtenek át. Kozmetikai célú felhasználás esetén a feldolgozási eljárás annyiban különbözik, hogy kihagyják a pörkölési fázist, elkerülve, hogy a végterméknek túlságosan intenzív dióillata legyen.
A szűretlen olajat legalább két hétig tárolják, ez idő alatt az elegy szilárd alkotóelemei leülepednek az edényzet alsó részébe. Ezt követően az olajat még át is szűrhetik, attól függően, hogy milyen tisztaságú végtermék iránt van igény. Még a legtisztább argánolaj is tartalmazhat bizonyos mennyiségű szilárd üledéket.
Az argánolaj relatív sűrűsége szobahőmérsékleten 0.906 - 0.919 között változik. Legnagyobb arányban zsírsavak alkotják, de tartalmaz tokoferolokat (E vitamint), fenolokat, karotinoidokat és szkvaléneket is. A legfontosabb fenolos összetevői a kávésav, az oleuropein, a vanilinsav, a tyrosol, a catechol, a rezorcinol, a (−)-epicatechin és a (+)-catechin.
Zsírsavak megoszlása táblázat
Zsírsav Százalékos arány
olajsav 42.8%
linolénsav 36.8%
palmitinsav 12.0%
sztearinsav 6.0%
alfa-linolénsav <0.5%
A kinyerési eljárás jellegétől függően az argánolaj ellenállóbb lehet az oxidálódással szemben az olivaolajnál is.
Az étkezési célú argánolajat elsősorban arra használják, hogy a kenyeret abba mártogatva fogyasztják, de felhasználják kuszkusz, saláták készítéséhez és más hasonló módokon. Az amlou, ami egy mogyoróvajhoz hasonló állagú, sűrű barna paszta, pirított, őrölt mandula, argánolaj és méz felhasználásával készül, főleg kenyérre kenve fogyasztják.
A marokkóiak hagyományosan pirítatlan argánmagból préselt olajat használnak különféle bőrbetegségek kezelésére, valamint a bőrön és hajon alkalmazott, kozmetikai célú olajként. Mára világszerte egyre népszerűbb kozmetikai alapanyag: amíg 2007-ben még csak két, az amerikai piacon forgalmazott kozmetikai készítmény tartalmazott argánolajat, 2011-re ez a szám már száz fölé emelkedett. Nem ritkán elegyítik gránátalma magjának olajával, kihasználva annak kedvező, antioxidáns tulajdonságait.
Forgalmazzák az argánolajat tisztán, adalékanyagok nélkül is, mint természetes bőr- és hajápoló anyagot. Az argánolaj növekvő népszerűsége arra ösztönözte a marokkói kormányzatot, hogy továbbfejlessze argántermelését, a korábbi 2,500 tonnás éves mennyiséget 2020-ig 4,000 tonnára emelve.
Illóolajok hordozójaként is ideális.


Lásd még: Bővebben

Magyar Wikipédia: Argán olaj


A Wikimédia Commons tartalmaz Argán olaj témájú médiaállományokat.