Szakácskönyv/Mit-mihez/V/Vetiver illóolaj
- (Vetiveria zizanioides, Syn: Anatherum muricatum - Andropogon muricatus)
- Drog Vetiveriae radix,
- Más neve(i): kuszkuszfű
A vetiver (Vetiveria zizanoides) a perjefélék családjába (Poaceae) tartozó indiai fűféle, más néven khus-khus. Indiában, Burmában és Srí Lankán (Ceylon) őshonos. A növény szárított rizómáiból (gyöktörzseiből) és gyökereiből (Vetiveriae radix) vízgőz-desztillációval illóolajat nyernek ki, mintegy 1,5-3%-os hozammal. Helyenként a friss földalatti részekből is desztillálnak illóolajat, a hozam ilyenkor 1% körüli. A sűrűn folyó olaj színe a borostyánsárgától a sötétbarnáig változhat. Illata füstös, fás, a dohos föld és az esőáztatta erdő illatára hasonlít. Hígítatlanul kellemetlen illatú, erősen felhígítva viszont kellemessé válik.
Az illóolaj (Vetiveriae aetheroleum), legfontosabb összetevői a vetiverolok és a vetivonok, mely vegyületek az illóolaj mintegy 70-75%-át teszik ki.
- Gyógyhatása(i): Félelem érzés, izomfájdalmak, álmatlanság, depresszió, idegesség, reuma, ízületi gyulladás, köszvény kezelésére ajánlják. Az illóolaj kiváló bőrápoló tulajdonságokkal rendelkezik, nyugtató, antimikrobiális és keringésfokozó hatásokkal bír, ezért elsősorban sebek és bőrbántalmak, izom- és ízületi fájdalmak kezelésére használják, de ellazulást és a stressz oldását elősegítő masszázsolajok és gyógyfürdők, illetve rovarriasztó (repellens) szerek alkotórészeként is alkalmazzák. – Nyugtató hatású, izom- és ízületi fájdalmak, sportsérülések kezelése, kiváló bőrápoló tulajdonságai miatt, bőr vérkeringésének fokozására, bőrproblémák kozmetikai kezelésére. Gyakori illatszer komponens.
- Felhasználjuk:Borogatás, bedörzsölés (masszázs), kozmetikai készítmények, szappanok, és más kozmetikai szereknek – ,,keleti parfümöknek” is fontos alapanyaga. A gyökerekből gyékényszőnyeget is fonnak, amit megnedvesítve a szoba levegőjének illatosítására használnak.
- Ellenjavallat: Kemoterápia esetén nem alkalmazható.
Lásd még: A növényről
- Magyar Wikipédia: Vetiver illóolaj
- (1911–1935) Révai nagy lexikona. Budapest: Révai Testvérek Irodalmi Intézet Részvénytársaság.
- w:Tolnai világlexikona I–VIII. Budapest: Magyar Kereskedelmi Közlöny Hírlap- és Könyvkiadó-vállalat. 1912–1919.