Növények/Illóolajok/Szibériai cédrusolaj

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 4369 bájt

Növények

Szibériai cédrusolaj


Szibériai cédrus
Szibériai cédrus
Szibériai cédrusolaj
(Pinus sibirica, Syn: -)
Drog Pini sibericum aetheroleum,
Más neve(i): Cirbolyafenyő, szibériai cédrus, szibériai cirbolyafenyő

A szibériai cirbolyafenyővel Európában több helyen is találkozhatunk. Főleg a magas Alpok régióban növekszik, nagyon ellenálló és szívós faj.

Ezt az olajat a szibériai cirbolyafenyő (Pinus sibirica) magjából, illetve erdőtakarítások, illetve viharkárok által leesett faágak vízgőz–desztillációjával állítják elő. A fenyőtű antibakteriális, hurutoldó és vérellátást serkentő hatása már régóta ismert.


Tartalmaz:→ Illóolaja (pini sibericum aetheroleum, vagy Atlanticae cedri aetheroleum) 19 féle aminosavat tartalmaz (ezek 70 %-a esszenciális!), emellett többszörösen telítetlen zsírsavakat és különösen értékes mikroelemeket, mint a foszfor, réz, magnézium, cink, mangán, kobalt jód, továbbá A, B, D, E, és P vitaminokat.
Gyógyhatása(i): Tűleveleiből gyógyhatású olajat (pini sibericum aetheroleum) préselnek. - Erősíti az immunrendszert és a test ellenálló-képességét. - Szabályozza a lipid metabolizmust, azaz csökkenti a vér koleszterinszintjét - Köhögés és melléküregi megbetegedések kezelésére is alkalmazzák. - Éppen a köhögésnél és a hörghurutnál mélyeket tudunk lélegezni és ez által megnövekszik az oxigénfelvétel. - Jótékony hatással van a vérképzésre, elősegíti a hemoglobin termelődését. - Fájdalomcsillapító, vérkeringést serkentő tulajdonságának köszönhetően hatását izomlázak, reumatikus panaszokra és izomfájdalmakra használják. - Emésztőrendszeri panaszok esetén is segít (Gyomor- és nyombélfekély, gyomor nyálkahártya gyulladás). - Hatásos különböző bőrbetegségek, hajhullás, a hajvégek és körmök törékenysége, de égési és fagyási sérülések kezelésében is jól alkalmazható. - Ezt inhalálva felső légúti fertőzések hatásainak könnyítésére, bőrbe dörzsölve reumás panaszok enyhítésére használják. - Emellett nyugtató, antibakteriális és vírusölő hatású. -


Felhasználjuk: Erőteljes sportolás, munka után masszírozza a bőrbe nyugtató hatásáért. - Ha otthon, munkahelyen vagy iskolában nehéz körülmények között dolgozik, párologtass (3-4 cseppet) a szibériai fenyőt a stressz csökkentése érdekében. - Alkalmazza helyileg bőrre (1-2 cseppet) más olajjal hígítva, hogy enyhítse a kisebb bőrirritációkat. - Lélegezze be mélyen és tapasztalja meg frissítő aromáját.
Előnye ennek az illóolajnak, hogy gyerekek és asztmások számára is lehet különösebb megfontolás nélkül alkalmazni. Önmagában használható inhalációhoz vagy szaunában.
Cirbolyafenyő illóolajának van egy olyan tulajdonsága, hogy elűzi a rovarokat.
Vattakorongra cseppentve és a szekrénybe téve elűzi a molyokat.
Aromalámpában kiválóan keverhető bergamott-, jázmin- vagy rozmaringolajjal.
A cédrus olajat, a különleges ízhatás kedvéért használják saláták ízesítéséhez (1-2 teáskanállal).
Az olajat masszázshoz is lehet használni, fürdőkben vagy szaunában, hatására a bőr megfiatalodik, ellenállóbbá válik, megelőzhető a bőrbetegségek kialakulása. Egy kúra időtartama 30 nap. A maximális hatékonyság eléréséhez 2-3 kúra elvégzése szükséges.


Ellenjavallat: Előfordulhat bőrérzékenység. - Gyermekek elől távol tartandó. - Ha gyermeket vár, szoptat, vagy orvosi ellenőrzés alatt áll, belégzése nem javasolt. - Kerülje a szemeket, a belső füleket és az egyéb érzékeny területeket.


Lásd még: Libanoni cédrus Himalájai cédrus

Magyar Wikipédia: Szibériai cédrusolaj


A Wikimédia Commons tartalmaz Szibériai cédrusolaj témájú médiaállományokat.