Növények/Illóolajok/Pálmarózsaolaj
- (Cymbopogon martinii var. motia, Syn: Andropogon martinii var. martinii)
- (Drog(ok):Palmarosae aetheroleum, )
- Más neve(i): Indiai fűszercirok, pálmarózsa
Honos É-Indiában.
A pálmarózsa illóolajat a pázsitfűfélék családjába tartozó és Indiában őshonos pálmarózsa vagy indiai fűszercirok virágzáskor gyűjtött friss vagy szárított hajtásaiból vízgőz-desztillációval nyerik ki, a kinyerés hozama eléri a 10%-ot.
- Az illóolaj halványsárga vagy sárgászöld színű, illata egyaránt emlékeztet a rózsáéra és a gerániuméra.
- Tartalmaz
- - 0,1-0,3% illóolaj (főleg geraniol, geranilacetát, geranilcapronát, dipenten, farnesol)
- Gyógyhatása(i): A pálmarózsaolaj erőteljes fertőtlenítő, antimikrobiális és antivirális, emellett emésztőrendszeri tonizáló, valamint bél- és húgyúti fertőtlenítő hatású. Párologtatásra, aromafürdő készítéséhez, arc- és hajápolásra
- Felhasználjuk: A pálmarózsa illóolajat belsőleg emésztésjavító, bél- és húgyúti fertőtlenítő összetételekben használják. - Külsőleg inhalálásra és aromafürdők összetevőjeként használhatók például arc- és homloküreg gyulladás, hörghurut és egyéb légúti megbetegedések kiegészítő kezelésére. - Légtér-illatosítóként, aromalámpából párologtatva vagy fürdőkből belélegezve az olaj hangulatjavító hatása is érvényesül. - A pálmarózsa illóolaja nem mérgező, nem irritáló, nem érzékenyítő és nem fototoxikus. - Felhasználja az illatszeripar is.
- Pálmarózsaolaj ellenjavallat: -
Lásd még: Gyógyhatása
- Magyar Wikipédia: Pálmarózsaolaj
|
