Növények/Illóolajok/Majoránnaolaj

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2108 bájt

Növények gyógyhatása

Majoránnaolaj

LatinGyógynövényGyógynövények listájaGyógynövények hatóanyagaiGyógynövények gyűjtéseGyógynövény‐gyógyszer interakciókGyógynövények Interakciós hatásaiGyógynövények felhasználásaGyógynövények adagolásaNövények gyógyhatásaGyógygombákTerápiákBetegségekGyógyteákIllóolajokZsíros olajokMihez-mitTanácsok


Majoránna
Majoránnaolaj
(Origanum majorana, Syn: )
Drog Aetheroleum majoranae,
Más neve(i): Kerti majoránna, majorána, pecsenyevirág
Általában desztillációval vagy préseléssel nyerik ki a növény föld feletti részeiből. A legtöbb illóolajat a növény rügyei és virágai tartalmazzák, ennél kevesebb van a leveleiben, míg a növény szára csak nyomokban tartalmaz olajat.


Tartalmaz:→ - terpinén-4-ol (21,3%), γ-terpinén (9,8%), szabinén-hidrát (9,7%), α-terpineol (7%), α-terpinén (5,9%), szabinén (3,2%) Összetétele nagyban különbözhet termőhelytől, évszaktól, a felhasznált növényi résztől, a kinyerés módjától függően.
Gyógyhatása(i): Álmatlanság, feszültség, emésztési zavarok, izomfájdalom, köhögés, magas vérnyomás, reuma esetén javasolt használata.
A majoránnaolajat az élelmiszeripar területén adalékanyagként, fűszerként, tartósítószerként használják fel különböző termékekben, pl. pékárukban, süteményekben, ételízesítőkben, levesekben, mártásokban, illetve feldolgozott zöldségek és nassolnivalók esetén.
Illatszerek, szappanok, mosószerek előállításához, valamint gombaölő és rovarölő célzattal is alkalmazzák.

Alkalmazása

párologtatás, bedörzsölés, fürdő
Aromaterápiában keverhető bergamottal, levendulával, rozmaringgal


Ellenjavallat: nem alkalmazható terhességnél


Lásd még: A növényről Gyógyhatása Mit-mihez Natúr gyógytea


Magyar Wikipédia: Majoránnaolaj


A Wikimédia Commons tartalmaz Majoránnaolaj témájú médiaállományokat.