Növények/Illóolajok/Kapormagolaj

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
A lap mérete: 2171 bájt

Növények

Kapormagolaj

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyógygombákGyógynövényNövények gyógyhatásaGyógyteákIllóolajok Zsíros olajok Gyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Növények listája – Ábécé szerinti tartalomjegyzék


Kapormagolaj
(Anethum graveolens, Syn: Anethi aetheroleum seminis)
(Drog(ok): |Anethi fructus, Anethi herba | Anethi aetheroleum seminis | {{{3}}} | | | )
Más neve(i): fűszerkapor, kertikapor, kertikömény, uborkafű

A Kapormagolaj a kapor (Anethum graveolens) közismert gyógy- és fűszernövény, terméséből (Anethum graveolens fructus) olajos kivonata (macerátuma).

Felhasználható része(i): Kapormag
Gyógyhatása(i): Gyomorerősítő, vizelethajtó, nyugtató, vércukorszint csökkentő, nyálkaoldó, köhögés csillapító, antibakteriális hatású. Nyugtatja a gyomrot és az ideges beleket. Gátolja az Eserichia coli baktériumokat, és a Candida gombák megtelepedését a belekben. Fertőtlenítő hatását magas illóolaj tartalma biztosítja. Húgyúti betegségeket, fertőzéseket tud megszüntetni. Lassítja a szívritmust, ugyanakkor serkenti a légzést. Szoptatós anyáknál serkenti a tejkiválasztást. Fokozza az agyi vérkeringést, tágítja az ereket.
Baktériumellenes hatása igen erős, képes meggátolni a káros kórokozók elszaporodását a szervezetünkben.
Teája alkalmazható álmatlanság, csuklás, fejfájás és fogínygyulladás ellen.

Belsőleg

Magját salátákhoz, hidegtálakhoz 1-2 mokkáskanálnyi, ill. étkezések előtt önállóan 1 mokkáskanálnyi.

Külsőleg

duzzanatokra vékonyan felkenve.


Ellenjavallat: Szoptatós anyukáknak csak nagyon kis mennyiségben! - Csak két év feletti gyerekeknél alkalmazzuk kis mennyiségben, két év alattiaknál inkább a kapormag teát használjunk kólika esetén! - A kaporolaj nagy mennyiségben és hosszú távon nem javasolt.


Lásd még: A növényről

Magyar Wikipédia: Kapormagolaj


A Wikimédia Commons tartalmaz Kapormagolaj témájú médiaállományokat.