Növények/Illóolajok/Narancsolaj

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2518 bájt

Növények gyógyhatása

Narancsolaj

LatinGyógynövényGyógynövények listájaGyógynövények hatóanyagaiGyógynövények gyűjtéseGyógynövény‐gyógyszer interakciókGyógynövények Interakciós hatásaiGyógynövények felhasználásaGyógynövények adagolásaNövények gyógyhatásaGyógygombákTerápiákBetegségekGyógyteákIllóolajokZsíros olajokMihez-mitTanácsok


Narancsolaj
(Citrus x aurantium, Syn: )
Más neve(i): '
A keserű narancs azon kevés citrus fajták közé tartozik, melyből többféle illóolaj is kinyerhető. Nemcsak a termését, de a virágait, ágait és leveleit is felhasználják.

Fő komponensei

92% limonén, 3-5% cirtál, citronellál, linalol, terpineol, linalil-acetát, geranil, neril, és különböző aromás aldehideket tartalmaz.
A narancshéj neoheszperidin, naringin, rutozid, sinensetin, nobiletin, tangeretin, flavonoidglikozidokat, furanokumarinokat és karotinoidokat tartalmaz.
Gyógyhatása(i): Megfázás, feszültség, stressz, emésztési zavarok kezelésére és általános nyugtatóként, gyulladásgátlásra, fertőtlenítésre, méregtelenítésre, bőrnyugtatásra, szagtalanításra használják. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben Édes narancs olaj (Aurantii dulcis aetheroleum) néven hivatalos. Illatos fürdők alkotórésze, bedörzsöléssel a nyugtató, antibakteriális, és bőrápoló hatását, szájöblítés esetén antibakteriális, méregtelenítő hatását aknázhatjuk ki. Párologtatással kellemes, nyugtató környezetet teremt, csökkenti a felnőttek és a gyerekek alvási zavarait, idegességi tüneteit.
A kozmetikai iparban felhasználják: töredezett hajra hajsamponokhoz, kézápolókrémekhez, nehézláb érzés elleni lábápolókban, rozaceás, érzékeny és kevert bőrre készült arcápolószerekhez. Enyhíti a fogíny-gyulladás tüneteit, nyugtató, közérzetjavító fürdők és bőrápolószerek hatóanyaga. Kozmetikai termékekben ajánlott felhasználási koncentráció: 0,1 – 1%.
Az 1950-es, 60-as években Magyarországon a Bambi üdítőital egyik összetevője volt, ez okozta időnként a legendássá vált kátrányízt.

Keverhetősége

Keverhető bergamottal, citromfűvel, rózsafával.
Fő alkotórészével, a limonénnel egyezik. Vízben oldhatatlan, alkohollal korlátlan mennyiségben elegyedik.


Ellenjavallat: Túlzott alkalmazása bőrirritációt, bőrszárazságot és viszketést okoz.


Lásd még:


Magyar Wikipédia: Narancsolaj
A Wikimédia Commons tartalmaz Narancsolaj témájú médiaállományokat.