Ugrás a tartalomhoz

Növények/Illóolajok/Keserű narancsolaj

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Ppetitgrain aetheroleum szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 3724 bájt

Növények gyógyhatása

Keserű narancsolaj

LatinGyógynövényGyógynövények listájaGyógynövények hatóanyagaiGyógynövények gyűjtéseGyógynövény‐gyógyszer interakciókGyógynövények Interakciós hatásaiGyógynövények felhasználásaGyógynövények adagolásaNövények gyógyhatásaGyógygombákTerápiákBetegségekGyógyteákIllóolajokZsíros olajokMihez-mitTanácsok


[[Kép:|thumb|200px|right|]]

Keserű narancsolaj
(Citrus aurantium, | Aurantii dulcis } fajok
Drog ',
Más neve(i): neroli illóolaj
A keserű narancs azon kevés citrus fajták közé tartozik, melyből többféle illóolaj is kinyerhető. Nemcsak a termését, de a virágait, ágait és leveleit is felhasználják.

Édes narancs illóolaj (Aurantii dulcis aetheroleum)

A narancsolaj az édes narancs (Citrus sinensis) héjából előállított illóolaj.

Keserű narancsolaj(Aurantii amaris floris aetheroleum)

a fa termésének héjából nyerik, hidegsajtolásos eljárással. Hagyományos, vízgőz-desztillációs eljárással jó minőségű olaj nem nyerhető belőle, hiszen akárcsak a többi citrusfélénél, a keserű narancsnál is károsodik az olaj 100 °C felett. A kinyert olaj illata leginkább az édes narancséhoz hasonlít, ám annál valamivel, fanyarabb, kesernyésebb az illata.

Petitgrain illóolaj (Petitgrain aetheroleum)

Magyarországon általában ezt nevezik keserű narancs (Citrus × aurantium) illóolajnak.
A fa fiatal ágaiból és leveleiből, vízgőz-desztilláció útján kinyert olaj. Bár illatát a citrusokhoz sorolják, felfedezhetőek benne levendulára, rózsára és fás illatokra emlékeztető jegyek is. Aromaterápiában leginkább nyugtató, feszültségoldó és az alvást segítő hatása miatt használják.

Narancsvirágolaj (neroli)

A fa virágaiból, vízgőz-desztillációs módszerrel nyerik ki. Illatát tekintve friss, citrusos, enyhén fanyar, zöldes jegyeket hordozó illat.


Narancsszirom illóolaj

Magyarországon kevésbé ismert olaj típus. Akárcsak a neroli illóolajat, ezt is a fa virágaiból nyerik ki, azonban nem a hagyományos úton, hanem oldószeres eljárást alkalmazva. Eredményként egy kevésbé citrusos, inkább édesebb, virágokra (főként jázminra) emlékeztető illatot kapunk.
Gyógyhatása(i): Megfázás, feszültség, stressz, emésztési zavarok kezelésére és általános nyugtatóként, gyulladásgátlásra, fertőtlenítésre, méregtelenítésre, bőrnyugtatásra, szagtalanításra használják. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben Édes narancs olaj (Aurantii dulcis aetheroleum) néven hivatalos. Illatos fürdők alkotórésze, bedörzsöléssel a nyugtató, antibakteriális, és bőrápoló hatását, szájöblítés esetén antibakteriális, méregtelenítő hatását aknázhatjuk ki. Párologtatással kellemes, nyugtató környezetet teremt, csökkenti a felnőttek és a gyerekek alvási zavarait, idegességi tüneteit. A kozmetikai iparban felhasználják: töredezett hajra hajsamponokhoz, kézápolókrémekhez, nehézláb érzés elleni lábápolókban, rozaceás, érzékeny és kevert bőrre készült arcápolószerekhez. Enyhíti a fogíny-gyulladás tüneteit, nyugtató, közérzetjavító fürdők és bőrápolószerek hatóanyaga.
Ellenjavallat: -


Lásd még: Bővebben Natúr gyógytea Tanácsok, tippek


Magyar Wikipédia: Keserű narancsolaj
A Wikimédia Commons tartalmaz Keserű narancsolaj témájú médiaállományokat.