Ugrás a tartalomhoz

Növények/Illóolajok/Cickafarkolaj

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 1949 bájt

Növények gyógyhatása

Cickafarkolaj

LatinGyógynövényGyógynövények listájaGyógynövények hatóanyagaiGyógynövények gyűjtéseGyógynövény‐gyógyszer interakciókGyógynövények Interakciós hatásaiGyógynövények felhasználásaGyógynövények adagolásaNövények gyógyhatásaGyógygombákTerápiákBetegségekGyógyteákIllóolajokZsíros olajokMihez-mitTanácsok



Cickafarkolaj
(Achillea millefolium, Syn: )
Drog Achilleae herba, flos, folium,
Más neve(i): Orvosi cickafark, cickóró, cickafarkkóró, egérfarkfű, ezerlevelű-fű, patikai ezerlevelű-fű, pulykafű.
A cickafarkolaj a közönséges cickafark illóolaja.
Gyógyhatása(i): Megszünteti az emésztési zavarokat, láz- és fájdalomcsillapító, fokozza az étvágyat. - Fertőtlenítő, görcsoldó, gyulladásgátló hatású. - Erősíti a gyomrot, puffadáscsökkentő. - Tisztítja a vért, csillapítja a vérzést és elősegíti a szabályos menstruációt. - Borogatásként használható nehezen gyógyuló sebekre, bőrgyulladásra és nyílt lábszárfekélyre. - Masszázsolajként narancsbőr ellen hatékony. - Fürdő- vagy bedörzsölőszerként használható reumánál és visszérgyulladásnál.
Hajápolószerek alkotórésze.


Ellenjavallat: Az allergiásoknál a növény érintése is reakciót válthat ki, a tea fogyasztása viszketeg, gyulladásos bőrelváltozást okozhat. - Az erre érzékenyek semmilyen formában sem alkalmazhatják. - Nagy mennyiségben fogyasztása nem javasolt, mert nyomokban tujont (neurotoxikus terpén keton) tartalmaz, mely fényérzékenységet okoz.


Lásd még: A növényről Gyógyhatása Natúr gyógytea Tanácsok

Magyar Wikipédia: Cickafarkolaj
A Wikimédia Commons tartalmaz Cickafarkolaj témájú médiaállományokat.