Ugrás a tartalomhoz

Növények/Illóolajok/Fekete borsolaj

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Piperii aetheroleum szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 1863 bájt

Növények gyógyhatása

Fekete borsolaj

LatinGyógynövényGyógynövények listájaGyógynövények hatóanyagaiGyógynövények gyűjtéseGyógynövény‐gyógyszer interakciókGyógynövények Interakciós hatásaiGyógynövények felhasználásaGyógynövények adagolásaNövények gyógyhatásaGyógygombákTerápiákBetegségekGyógyteákIllóolajokZsíros olajokMihez-mitTanácsok


Fekete borsolaj
(Piper nigrum, Syn: -)
Drog Piperii aetheroleum,


A fekete borsolaj a fekete bors éretlenül szedett terméséből vízgőz-desztillációval nyerik ki.

Főbb hatóanyagai

karicint, piperidin és piperin alkaloidákat tartalmaz, melyekből jellegzetes illata és csípős íze származik. A terpének közül pinén, szabinén, limonén, kariofillén, és linalool található benne.
Gyógyhatása(i): Fertőtlenít és izomgörcsoldó. - Csillapítja a lázat, serkenti az emésztést és javítja a vérkeringést. - Gyorsítja a meghűléses betegségekből való gyógyulást. - Fokozza a vérkeringést, ezért jól használható sportsérülések, rándulás, izomfájdalmak és reuma kezelésére. - Étvágygerjesztő, oldja a gyomor- és bélgörcsöket és megszünteti a hasmenést. - Jól hat a lép és a vese működésére is.

Belsőleg

A fekete bors olaja csípős hatású a szájban, étkezéssel együtt adagolandó és víz fogyasztása ajánlott utána!
naponta 1-2 mokkáskanálnyi étkezéshez, salátákhoz fűszerként. Csípős!

Külsőleg

az érintett izomzatba vékonyan bedörzsölni Külső alkalmazása előtt végezzen bőrpróbát, mert némely esetben irritálhatja a bőrt.


Ellenjavallat: Arcra ne kenje! - Várandós és szoptatós kismamák nem alkalmazhatják! - Mivel izgathatja a bőrt, ezért csak kis mennyiségben alkalmazható.


Magyar Wikipédia: Fekete borsolaj
A Wikimédia Commons tartalmaz Fekete borsolaj témájú médiaállományokat.